Menü

Sok a magánorvos, de a gyermekellátásban még az állami vezet

  • Dátum: 2015.10.12., 14:16


Ha fogorvost vagy nőgyógyászt keresünk, könnyen találhatunk magunknak megfelelő magánintézményt. Más azonban a helyzet, ha ritkább szakterületről vagy akár gyermekgyógyászatról van szó. A közelmúltban elindult Orvoskereső adatbázisából az is kiderül, hogy jelentős az aránytalanság a magánorvosi rendelők területi eloszlásában: az oldalon regisztrált intézmények közel 2/3-a Budapesten található. Mit tehet tehát az, aki nem a fővárosban él és például gerincgyógyászhoz fordulna, de nem akar hosszan várni az állami ellátásra?
Évről-évre legalább 50%-kal nő a hazai magán egészségügyi intézmények forgalma. A kereslet jól látható növekedése egyrészt az OEP által nem, vagy várólistával, előjegyzési listával finanszírozott vizsgálatoknál, beavatkozásoknál tapasztalható, másrészt az állami egészségügy imidzsének drasztikus romlása eredményezi a magánellátások iránt fokozódó igényt.

A több mint 1000 intézményt és közel 4000 orvost tartalmazó Orvoskereső adatbázisából is kiderül, hogy a legtöbben nőgyógyászt, bőrgyógyászt, fogorvost keresnek fel magánrendelésen, ezek a szakterületek ugyanis kiemelkedő arányban vannak jelen az oldalon. Ezt követi a pszichológus, urológus, ultrahang-vizsgálat, ortopédia, szemészet, belgyógyászat, fül-orr-gégészet és kardiológia. Az ország ebben a tekintetben is erősen főváros-központú, az adatbázisban megtalálható összes intézmény közül 655 van Budapesten. A többi megye esetében az tapasztalható, hogy a lakosok és a magánrendelők száma messze nem áll arányban egymással.

Kevés a gyerekgyógyász, a hepatológus és a gerincgyógyász

Felnőtt reflexológus vagy hepatológus magánorvost egyedül Budapesten találhatunk, gerincgyógyász pedig Budapesten kívül csak Somogy megyéből van jelen az adatbázisban.


Érdekes adat, hogy országos szinten is rendkívül alacsony a gyermekgyógyászathoz kapcsolódó magán-szakrendelők száma. Minden jelenlévő szakterületet összeadva mindösszesen 84 intézmény található az adatbázisban. Gyermek diabetológust, gyermek nephrológust csak egy-egy intézményben érhetünk el, szintén kevés a gyermek allergológusok, de általában a magán-gyermekorvosok száma.

„A gyerekellátás még mindig az egyik legerősebb területe az állami egészségügynek, itt jól működik a körzeti orvosi rendszer, jó kapuőr funkciója van. A problémát a háziorvos jellemzően jól észleli és továbbítja a kórházi háttér felé a kis beteget” – mondta Kulcsár Hajnal, a HáziPatika.com főszerkesztője.

A többi szakterület azonban nagy számban képviselteti magát az ország legnagyobb adatbázisára épülő Orvoskeresőben. A weboldal bárki által könnyen használható: kereshetünk rajta szakterület, orvos vagy rendelő szerint, beállítva lakhelyünket, és egyúttal időpontot is foglalhatunk.

Forrás:
prex.hu

Fotó:
pixabay.com

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.