Be van oltva elbutulás ellen?
- Dátum: 2015.11.26., 09:22
A Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat vezetésével egy nagyszabású program valósult meg az elmúlt 7 hónapban, azzal a céllal, hogy egy több lépésből álló program keretében felhívják a társadalom figyelmét a demenciával élő személyekre, a demencia korai felismerésének lehetőségeire, a komplex gondozás fontosságára.
Az öregedés természetes részeként kezelik a szellemi hanyatlást, noha a korral együtt járó feledékenység és a – szakkifejezéssel – demencia között óriási a különbség. A demenciával kapcsolatban kevés ismeret és sok tévhit él a köztudatban. A hiányos ismeretekkel részben összefügg, hogy gyakori a betegséggel kapcsolatos megbélyegzés, kirekesztés, ami jelentősen késlelteti a segítségkérés időpontját. Pedig a diagnózis korai felállítása nemcsak a beteg és a család számára lenne fontos, hanem az ellátórendszer számára is.
A program részeként áttekintették a demenciáról és a demenciával élőkről rendelkezésre álló ismereteket. Ennek során a kutatók olyan adatokhoz jutottak, amelyekből az eddigieknél jóval pontosabb képet alkothatnak a betegség hazai kiterjedtségéről. Az így kapott eredményekkel, az érintett magyarországi népességre vonatkozó, további átfogó kutatási programokat sikerült megalapozni.
A program része volt továbbá a tájékoztatás, hogy minél többen megismerjék a demencia fogalmát, kórlefolyását és tisztában legyenek azzal, honnan kérhetnek segítséget. A tájékoztató sorozat keretében az ország 14 településén 26 alkalommal tartottak hozzátartozói fórumokat, ún. Alzheimer Cafét, ahol a résztvevők egy csésze kávé vagy tea elfogyasztása közben – rövid ismeretterjesztő előadást követően – kötetlen beszélgetések során oszthatták meg egymással tapasztalataikat, továbbá a témához kapcsolódó kérdéseikre is választ kaphattak az előadótól.
A szakemberek tájékoztatása során 350, főként a szociális és az egészségügyi ellátórendszerben dolgozó szakembert készítettek fel arra, hogy képesek legyenek felvilágosítást adni és szakszerű támogatást nyújtani, valamint, hogy megalapozott tudásuk legyen a demenciával járó fizikai, pszichés és szociális változásokról. Ennek köszönhetően a jövőben 350 magas szinten képzett munkatárs segítheti a demens személyeket és az érintett családokat. Tervezik olyan tanácsadó pontok felállítását is, amelyek könnyen elérhetőek lesznek a segítségre szorulók számára.
A projekt megkezdett programjai a fenntartási időszakban is országszerte folytatódnak.
A programról további információ a www.inda.info.hu honlapon olvasható.
Forrás, fotó:
Trinity
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?