Menü

Izom: mit tegyünk, ha fáj?

Mit tegyünk, ha úgy érezzük, túlerőltettük magunkat, és a mozgás fájdalmat okoz? Az izomsérülés nem gyakori sérülési forma, éppen ezért különleges odafigyelést igényel.

Az izomsérülések jelentős része túlerőltetés eredménye, elsősorban sportoláskor fordul elő, ritkábban valamilyen más tevékenységi forma esetén.

Az általában bemelegítés nélküli testmozgáskor előforduló, hirtelen mozdulat során fellépő éles fájdalom komolyabb problémát jelezhet, ilyenkor érdemes a sérült testrészt nyugalomba helyezni. Az azonnali ellátáshoz laza kötést, és borogatást használhatunk. Ha a fájdalom erősödik, esetleg vérzést, vagy zsibbadást tapasztalunk, hosszabb ideig gátolva van a mozgásunk, forduljunk orvoshoz!

Az izomproblémák jelentős része nem súlyos, de ez nem jelenti azt, hogy kezelést sem igényel. Egy-két kisebb sérülés, izomláz esetén nem feltétlenül kell abbahagyni, szüneteltetni a mozgásformát, ám a regeneráció segítése mindenképpen ajánlott. A sokat dolgozó izmoknak nagyon jót tesz a hideg-meleg vizes fürdő váltogatása, a szauna, vagy például a masszázs. Ezek mind fokozzák a vérkeringést. Vannak különböző kenőcsök, gyógyszerek, gyógyhatású készítmények a gyulladások csökkentésére. Rengeteg olyan tápanyag is akad, amelyek köztudottan gyulladáscsökkentő hatású, ezek szintén segítségünkre lehetnek a megfelelő gyorsaságú regenerálódásban.

Sportoláskor ne feledjük a fokozatosság elvét, valamint a bemelegítés és a nyújtás fontosságát, ezek használatával az izomsérülések jelentős része megelőzhető.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?