Hálával a bolygónk felé - ma van a Föld Napja
- Dátum: 2016.04.22., 11:29
- bolygó, Föld, Föld Napja, környezetvédelem, természetvédelem, videó
Ha körülnézünk az ember s tudomány által belátható Univerzumban, akkor rájöhetünk, mekkora ajándék a Föld bolygó - a tág környezetünkben nincs hozzá hasonló. Mégis úgy tűnik, hogy nem vigyázunk a kincsre, amely csodálatos élőhelyet biztosít a számunkra.
Már csak ezért is érdemes elkalandoznunk kicsit a sci-fik birodalmába, és megnézni a kultikus Star Wars filmek 7. részét, Az ébredő erőt. Rájöhetünk belőle, hogy "bolygóközi szempontból" nem mindennapi egy olyan hely, ahol fák-erdők, tavak, tengerek csipkézik a vidéket, és megterem rajta a finom, természetes - sőt egészséges és finom - enni- és innivaló. Az emberek legtöbb esetben csak annyi ideig gyönyörködnek e hely szépségében, amíg kirándulnak, s utazgatnak, de egyébként gondolkodás nélkül kihasználják a Föld értékeit.
Ismerjük a mondást: "Vigyázzunk a Földre, hisz az unokáinktól kaptuk kölcsön." Nos, a fogyasztói társadalom embere nem úgy tűnik, hogy gondol e tekintetben a gyermekeire, unokáira. Igaz, sokan tudatlanságból, de mégsem vigyáznak környezetükre, és gondolkodás nélkül pazarolják a bolygónk által nyújtott javakat. Pedig nem csupán házzal, bankbetéttel és emberi szeretettel érdemes gondoskodnunk az utódainkról. Lássunk tovább ennél: létükhöz alapfeltétel, hogy még élhető legyen a bolygónk.
Milyen állapotban adjuk tovább a Földet gyermekeinknek, unokáinknak...?
A természetvédők már régesrég megkongatták a vészharagot, és kevés erőfeszítéssel mi is szembesülhetünk vele, hogy a civilizáció milyen ártalmakat okoz. Érdemes ezeket tudatosítani, de a mai nap, a Föld Napja szóljon inkább a háláról: örüljünk, hogy itt lehetünk, s gondoljunk bele, mekkora ajándék számunkra az élőhelyünk. Oly apró az egyes ember az Univerzumban, mégis egy élő, lüktető rendszer részei vagyunk, közösen hozzuk létre a Földünk állapotát is. Így talán másképp fogunk tekinteni erre a komoly értékre, és átgondoljunk, hogy tudjuk átalakítani életmódunkat, hogy azzal kevesebbet ártsunk, sőt inkább segítsünk ennek az életteli golyóbisnak.
Ebből az alkalomból is érdemes megtekinteni ezt a rövid, kétésfél perces interaktív, elgondolkodtató videót, amelyet a Kör-Te Közösségépítő és Egészségmegőrző Természetvédelmi Egyesület készített, s amelyet olvasóinknak már bemutattunk a Föld Órája alkalmából:
A videó már angol nyelven is elérhető:
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?
Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.