Menü

Hálával a bolygónk felé - ma van a Föld Napja

Ha körülnézünk az ember s tudomány által belátható Univerzumban, akkor rájöhetünk, mekkora ajándék a Föld bolygó - a tág környezetünkben nincs hozzá hasonló. Mégis úgy tűnik, hogy nem vigyázunk a kincsre, amely csodálatos élőhelyet biztosít a számunkra.

Már csak ezért is érdemes elkalandoznunk kicsit a sci-fik birodalmába, és megnézni a kultikus Star Wars filmek 7. részét, Az ébredő erőt. Rájöhetünk belőle, hogy "bolygóközi szempontból" nem mindennapi egy olyan hely, ahol fák-erdők, tavak, tengerek csipkézik a vidéket, és megterem rajta a finom, természetes - sőt egészséges és finom - enni- és innivaló. Az emberek legtöbb esetben csak annyi ideig gyönyörködnek e hely szépségében, amíg kirándulnak, s utazgatnak, de egyébként gondolkodás nélkül kihasználják a Föld értékeit.

Ismerjük a mondást: "Vigyázzunk a Földre, hisz az unokáinktól kaptuk kölcsön." Nos, a fogyasztói társadalom embere nem úgy tűnik, hogy gondol e tekintetben a gyermekeire, unokáira. Igaz, sokan tudatlanságból, de mégsem vigyáznak környezetükre, és gondolkodás nélkül pazarolják a bolygónk által nyújtott javakat. Pedig nem csupán házzal, bankbetéttel és emberi szeretettel érdemes gondoskodnunk az utódainkról. Lássunk tovább ennél: létükhöz alapfeltétel, hogy még élhető legyen a bolygónk.


Milyen állapotban adjuk tovább a Földet gyermekeinknek, unokáinknak...?

A természetvédők már régesrég megkongatták a vészharagot, és kevés erőfeszítéssel mi is szembesülhetünk vele, hogy a civilizáció milyen ártalmakat okoz. Érdemes ezeket tudatosítani, de a mai nap, a Föld Napja szóljon inkább a háláról: örüljünk, hogy itt lehetünk, s gondoljunk bele, mekkora ajándék számunkra az élőhelyünk. Oly apró az egyes ember az Univerzumban, mégis egy élő, lüktető rendszer részei vagyunk, közösen hozzuk létre a Földünk állapotát is. Így talán másképp fogunk tekinteni erre a komoly értékre, és átgondoljunk, hogy tudjuk átalakítani életmódunkat, hogy azzal kevesebbet ártsunk, sőt inkább segítsünk ennek az életteli golyóbisnak.

Ebből az alkalomból is érdemes megtekinteni ezt a rövid, kétésfél perces interaktív, elgondolkodtató videót, amelyet a Kör-Te Közösségépítő és Egészségmegőrző Természetvédelmi Egyesület készített, s amelyet olvasóinknak már bemutattunk a Föld Órája alkalmából:

A videó már angol nyelven is elérhető:

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.