Lánykérési szokások Magyarországon
- Dátum: 2018.02.14., 20:13
- aranyos, ciki, eljegyzés, gyűrű, házasság, kocka, lánykérés, szokás, történet, vagány
“Évek óta azt tapasztaljuk, hogy változnak a lánykérési szokások, úgy érezzük, hogy kopnak a hagyományok. Ezt szerettük volna megvizsgálni, jobban megérteni” – mondta Blaner Attila a felmérést végző Ékszerpalota vezetője.
Milyennek kell lennie egy lánykérésnek?
A válaszadók 46%-a szerint a lánykérésnek négyszemközt, romantikus módon kell történjen. 36% mondta azt, hogy nincs erre szabály és mindenki úgy csinálja ahogyan szeretné.Meglepő, hogy a megkérdezettek mindössze 8%-a szerint kell hagyományos módon, a szülőktől megkérni a lány kezét. 3% szerinta család, barátok jelenlétében, utána együtt ünnepelve, bulizvajó egy lánykérés. Ugyancsak 3% válaszolta azt, hogy valamilyen extrém helyzetben kell megtörténnie.
„Meglepő a meghitt lánykérés magas aránya. De talán még ennél is jobban meglepőbb, hogy milyen magas azoknak az aránya, akik szerint nincs szabály a lánykérésre. A hagyományos lánykérés ilyen mértékű visszaszorulása pedig egyenesen megdöbbentő. Azt tudtuk, éreztük, hogy lecsökkent az aránya, de hogy ennyire, azt nem gondoltuk volna” – mondta Balner Attila.
A válaszokban nem mutatkozik különbség számottevő különbség sem a nemek, sem az életkor szerint, egyetlen kivétellel.Míg a férfiak 6%-a szerint a lánykérésnek valamilyen nyilvános helyen - koncerten, étteremben vagy utcán–kell lennie, addig nők csak 3%-a választotta ezt.
Le kell-e térdelni a lánykéréshez a férfinak?
Egyértelműen igen! A válaszadók 73%-a szerint a kérőnek térden állva kell megkérnie a választottja kezét. A legnagyobb arányban a fiatalokgondolják így. Az életkor növekedésével egyre nő azokban az aránya, akiknek ez nem olyan fontos. A válaszadók 19%-a szerint mindegy, hogy a férfi térdre ereszkedik-e vagy sem, csinálja úgy, ahogyan neki tetszik. Mindössze 7%vélekedett úgy, hogy nem kell letérdelni.
A tökéletes időben és helyen
Meglepő, de a Valentin nap mindössze a válaszadók 1%-a szerint tökéletes időpont a lánykérésre. A válaszadók 69%-a válaszolta azt, hogy bármilyen nap tökéletes a lánykérésre. 30% valamilyen jeles napot tart ideálisnak: legtöbben, 14% a kapcsolat évfordulóját, 12% a nyaralást, 2% a lány születésnapját és 2% a karácsonyt.
„A lánykérés helyszíne nagyon változatos, de alapvetően három féle lehet: a nyaralóhely, a lakóhely és az otthon. Utazás során kedvelt helyszín a wellness hotelek, aBalaton, tengerpart, kirándulások és romantikus városi séták. Szintén nagyon kedveltek a lakóhelyen, vagy annak közelében lévő éttermek, parkok, tavak és folyók partja. Otthon a spájzon és a garázson kívül szinte mindenhol történik lánykérés, még néha a WC-n is. A leggyakrabban a konyhában, a hálószobában az ágyban és a fürdőszobában” – mondta az Blaner Attila az Ékszerpalota vezetője.
A nagy többség (38%) 2-4 évet vár az esküvővel a lánykérés után. Azonban elég jelentős (24%) azok aránya is akik 1-2 évet, vagy 4-7 évet (22%) vártak, vagy ha még előtte állnak, akkor várnának az esküvővel.
A lánykérés időpontját többtényező befolyásolja. Az egyik ilyen a továbbtanulás. Akik tovább tanulnak, azoknál jó eséllyel később kerül sor lánykérésre. A diplomások mindössze csak 15%-ának volt lánykérése 22 évesen, vagy korábban, míg az érettségizetteknek 34%-ának, az érettségivel nem rendelkezőknek pedig 37%-ának. Azért a diplomások sem feltétlenül várnak az iskola után sokat, 23-25 évesen már 30%-uknak megvolt a lánykérése, 26-29 évesen pedig a diplomás válaszadók 36%-ának.
Nem minden lánykérés sikerül tökéletesre
A válaszadók 62%-a ítélte tökéletesnek a lánykérését. Majdnem tökéletesnek a férfiak 26%-a érezte a lánykérést, míg a nőknekcsak 21%-a.A jelentős eltérés a lánykérés tökéletességére vonatkozó véleményben van. Míg a férfiaknak 2,14%-a jelölte, hogy nem így képzelte az élményt, a nőknek 7,5%-a csalódott.Olyanok viszont szerencsére csak kevesen vannak, akik egyenesen borzasztónak titulálták a saját lánykérésüket: a férfiak 0,58%-a, a nőknek 1,33%-a.
Végezetül pár érdekes, igaz történet a kutatásból.
A legromantikusabb
„Tengerparton hullócsillagot néztük. Leesett egy csillag és párom azt mondta, hogy ez a zsebébe esett, és kivette a gyűrűt... :)”
„... megkértem a páromat, hogy forduljon háttal, dobjon be egy érmét a tóba és kívánjon egyet. Mire ez megtörtént és megfordult ott térdeltem a gyűrűvel a kezemben. Azóta sem tudom hogy mit kivánt.:D”
Legcukibb
„...imádom a corgikat. :) Magyarországon két tenyésztő van, és az egyik kedves tenyésztő közreműködött a lánykérésünkben. Elmentünk hozzájuk az évfordulónkon és a kutyáknak piros szalag és piros héliumos lufi volt a nyakukban. Mindenki sorba ültetve szépen várt, majd mikor beléptem annyira megrohamoztak, hogy majdnem felborítottak. :) Csak kis idő után vettem észre, hogy az egyiknek a nyakában van egy csomag... :) Ezt követően pedig minden úgy történt, ahogy az a nagy könyvben meg van írva. :) Borzasztóan örültem... :)”
Legmeglepőbb
„Éppen veszekedtünk párommal az autóban, aztán egyszer csak megállt és kiszállt az autóból, kinyitotta az ajtómat és letérdelt (megkérte a kezem). Hát a meglepetés az nagy volt, nem számítottam rá. Egyszerűen tökéletes volt. :)”
A legcikibb
„Anyós előkapta a gyűrűs dobozt mert az ő táskájában volt elrejtve es hangosan megkérdezte előttünk hogy ez mi?”
A legvagányabb
„Alvás közben felhúzta az ujjamra a gyűrűt és felírta a rúzsommal a fürdőszoba tükrére a kérdést.
A legkockább
„A párom által készített applikáció adta az utasításokat, hogy mikor, hová menjek, mit keressek. Végül az utolsó helyszínen ő várt, letérdelve, gyűrűvel a kezében.”
Tippek társkereső profil létrehozásához
A társkereső profil fontos kiindulópont, ami képet ad arról, hogy milyen kapcsolatot keresünk, kik vagyunk, és milyen pár mellett képzeljük el a jövőnket.
Mi állhat az irigység hátterében?
Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.
Miért gyakoribbak a szakítások ősszel?
Az ősz egy elég éles váltást hozhat az életünkbe egy kellemes nyári kikapcsolódás után, amit sokszor a párkapcsolatok is megsínylenek. Mindenkinek ismerős lehet a helyzet, amikor a környezetében, vagy akár a saját maga bőrén elkezdi tapasztalni, hogy a rossz idő kezdetével a konfliktusok száma is megnövekszik.
Ő az enyém! Az enyém, érted! – Avagy féltékenynek lenni
Miért vagyunk féltékenyek? Irigyek vagyunk és védjük a barátainkat, a családtagjainkat, a szerelmünket is. Egyes érzelmeket, bármennyire emberiek is, nehéz szeretni vagy akár csak elfogadni. Nem pusztán azért, mert rémes őket megélni: hiszen a haragot, a gyászt, a bűntudatot valahogy mégiscsak képesek vagyunk elfogadni, mint az emberi élet velejáróit. A féltékenység viszont – hasonlóan az irigységhez – olyasvalami, amitől sokunk legszívesebben örökre megszabadulna. Ezek az érzelmek énünknek egy sötét, kicsinyes, birtokló és kontrolláló oldalával szembesítenek, amelytől joggal félünk.
Félni az elköteleződéstől
Manapság egyre elfogadottabb szinglinek lenni, egyedül élni akár a 30-as években is, kitolni a házasság, az összeköltözés idejét. Amikor pedig ennek a miértjét firtatjuk, kitérő válaszokat, megideologizált elméleteket kaphatunk, mint például, hogy a „férfi nem akar egész életében együtt élni valakivel”, vagy, hogy így „nem kell senkihez alkalmazkodni, ma már nem ez az élet rendje”. Vajon az általános jellegű magyarázatok mögött milyen tényleges okok húzódhatnak a háttérben?