Menü

Mit sportoljak? – I. Röplabda

Talán kevesen vannak az olvasók között, akik jobban tisztában vannak a röplabda-eredményekkel, mint a focival vagy a kézilabdával. A tévében nem ez a legnézettebb sport, de ez nem jelenti azt, hogy nincs legalább annyira izgalmas, mint a futballmeccsek. Persze az az igazi, ha az ember űzi, és nem nézi a sportot. Hogy miért érdemes a röplabdát választani, annak számos oka van.

Egyrészt a viszonylag egyszerű szabályai miatt. Ha valaki először próbálja, akkor is könnyű elsajátítani a szabályokat, a pontszámítást, így előbb élvezetessé válhat a játék. Ráadásul, ha csapategyenlőtlenség van, valaki kiállhat döntőbírónak, amely pozíciót cserélgethetik is. Így nem kell senkinek sem unatkozni, mindenki figyelme le van kötve.

Kihívások azért bőven akadnak ebben a sportban. Amilyen egyszerű megjegyezni a szabályokat, olyan bonyolult elsajátítani a technikákat. Fontos, hogy az ember ne üsse túl messze a labdát, teremben ne üsse túl magasra, törekedjen arra, hogy senki ne sérüljön meg. Ehhez nagyon fontos a kéztartás, a figyelem, a lábmozgás. Így ez a sport nemcsak egyféle izomcsoportot dolgoztat meg. Amellett, hogy a kéz folyamatosan dolgozik, a lábakra, a hát- és vállizmokra is szükség van, nem beszélve arról, hogy az állóképességet mennyivel javítja a röplabdázás. A figyelemre gyakorolt hatása sem elhanyagolható.

Talán a legnagyobb előnye, hogy nem igényel nagy felszerelést, és baráti körben szinte bármikor űzhető. Ha van egy megfelelő helyszínünk (akár a barátunk hátsó kertje, ahol egy régi hálót kifeszítünk két fa közé), és van kellő számú emberünk, akkor már csak egy labda kell. Akár, egész délutánra elegendő elfoglaltságot szolgáltat.

Aki pedig szeret a sportokban jobban elmélyülni, az találhat a lakóhelye környékén kezdő, haladó, sőt, akár profi csapatokat is, ahol a tudását még tovább fejlesztheti. Ha az ember örömét leli benne, akkor mindegy, hogy profi csapatban, vagy a barátaival a kertben; tét nélkül, vagy szigorúan a győzelemre koncentrálva: mindenhogy rendkívül izgalmas és hasznos sport.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

Sport és pszichológia. Kéz a kézben járnak, vagy mítosz az egész?

Sportolóként hogyan viseli el valaki a szélsőséges nyomást? Mennyire törékeny az önbizalom, és hogy lehet hasznosítani a szorongást? A sportpszichológia egyre nagyobb teret kap, és egyre inkább divatba jön, rengeteg professzionális, és amatőr sportoló is pszichológushoz fordul, egy-egy nagyobb megmérettetés előtt. Azonban van-e haszna ennek, mindenkinek kell-e szakember, hogyan lehet egy versenyzőt jól felkészíteni?

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.