Menü

Fényből minél többet

Bizonyos szempontból sajnálom az izlandiakat vagy más sarkkör közelében élőket, hiszen ott hosszú ideig egészen sötét napok vannak.

A téli hónapok fényhiánya után már mindenki örömmel fogadja a napsütéses tavaszi napokat! Nem véletlenül! A fény több hormon termelődését is szabályozza, míg a sötétség hatására melatonint termelünk, ami fáradtságot, levertséget okoz, míg a fény a boldogsághormonok termelődését segíti elő. Nem véletlen a téli depresszió, a fentiek fényében jól látszik, milyen nagy szüksége van a szervezetünknek a fényre!

Már az egyiptomiak, rómaiak, görögök is ismerték a helioterápiát (fényterápia), s betegségeiket gyakran kezelték közvetlen napsütéssel. Indiában pedig az ajurvedikus orvoslásban tartották fontosnak a színek csakrákra és energiaközpontokra gyakorolt pozitív hatását.

A szolárium hiába jó téli mesterséges fényforrás, mégsem helyettesíti a természetes fényt. A legjobb tehát, ha igyekszünk kihasználni a téli időszak rövid napsütéses óráit és minél többet a szabad levegőn lenni. D vitaminra rendkívül nagy szükségünk van, ezt legalább télen mindenképp pótolni kell, hiszen akkor nem tudunk csak a napfényből elegendő D vitaminhoz jutni.

Az UV-sugárzás nélkülözhetetlen a szervezet számára. Serkenti a D-vitamin termelését és enyhítheti a gyulladásokat, továbbá javítja a közérzetet, azonban csak mértékkel! A fény hiánya gyengíti az immunrendszert, a téli depresszió pedig épp emiatt alakul ki gyakran.

Ha szemünket nem éri elegendő mennyiségű fény, a negatív hatásai rövid időn belül jelentkezhetnek: fejfájás, alvási és emésztési panaszok, ingadozó vérnyomás, tanulási nehézségek, teljesítmény romlása, depresszió, hangulatingadozások.

Az én hangulatom nagy mértékben függ attól, milyen időre ébredek, s el tudjuk képzelni, milyen a kedvünk, amikor kinézve az ablakon esős, borús, hideg időt látunk, széllel, faggyal, esővel, sárral, vagy hogy érezzük magunkat, ha elhúzva a függönyt vakító napsütés és madárcsicsergés fogad. Még egy hétfői munkanapot is meg tud szépíteni.

Nem véletlenül találták ki a fényterápiát különböző betegségek esetén, kutatók már rég rájöttek a fény hatásainak fontosságára, s nemcsak nekünk, a növényeknek is alapvető fontosságú a megfelelő mennyiségű fény.

Számomra nemcsak a természetes fény a fontos, hanem otthonunk megvilágítása is, a mesterséges fényeink kialakítása. Nagyon szeretem a hangulatvilágítást, ellenben zavar az erős fény, ezért próbáltunk otthon többféle álló és mennyezeti lámpát felszerelni, különböző világítási fokozatokkal, hiszen hangulatunkra ez is nagy hatással lehet.

Bármilyen fontos és létszükséglet a fény az életünkben, semmiképp nem összetévesztendő a fényevéssel, ami nagyon bizarr és veszélyes, semmiképp sem követendő példa.

Magyarország legkülönlegesebb kirándulóhelyei tavasszal

A tavasz az egyik legjobb időszak a túrázásra Magyarország hegyvidékein és környezetében. A természet újjáéled, a virágok nyílni kezdenek, és a kellemes hőmérséklet ideális a hosszabb sétákhoz, kiránduláshoz. Az alábbiakban néhány csodálatos túraútvonalat, tavaszi látnivalót nézhetünk meg, amelyeket érdemes felfedezni az év korai szakaszában.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.