Fényből minél többet
- Dátum: 2020.03.12., 16:37
- Martinka Dia
- ajurvédikus, boldogsághormon, borús, csakra, D vitamin, depresszió, esős, fény, fényevés., fényhiány, fényterápia, gyulladás, hangulat, hangulatvilágítás, helioterápia, hormon, időjárás, immunrendszert, Izland, közérzet, levegő, madárcsicsergés, mesterséges, napok, napsütés, negatív, nyár, pótol, sarkkör, sötét, sport, szervezet, szolárium, tél, természetes, világítás
Bizonyos szempontból sajnálom az izlandiakat vagy más sarkkör közelében élőket, hiszen ott hosszú ideig egészen sötét napok vannak.
A téli hónapok fényhiánya után már mindenki örömmel fogadja a napsütéses tavaszi napokat! Nem véletlenül! A fény több hormon termelődését is szabályozza, míg a sötétség hatására melatonint termelünk, ami fáradtságot, levertséget okoz, míg a fény a boldogsághormonok termelődését segíti elő. Nem véletlen a téli depresszió, a fentiek fényében jól látszik, milyen nagy szüksége van a szervezetünknek a fényre!
Már az egyiptomiak, rómaiak, görögök is ismerték a helioterápiát (fényterápia), s betegségeiket gyakran kezelték közvetlen napsütéssel. Indiában pedig az ajurvedikus orvoslásban tartották fontosnak a színek csakrákra és energiaközpontokra gyakorolt pozitív hatását.
A szolárium hiába jó téli mesterséges fényforrás, mégsem helyettesíti a természetes fényt. A legjobb tehát, ha igyekszünk kihasználni a téli időszak rövid napsütéses óráit és minél többet a szabad levegőn lenni. D vitaminra rendkívül nagy szükségünk van, ezt legalább télen mindenképp pótolni kell, hiszen akkor nem tudunk csak a napfényből elegendő D vitaminhoz jutni.
Az UV-sugárzás nélkülözhetetlen a szervezet számára. Serkenti a D-vitamin termelését és enyhítheti a gyulladásokat, továbbá javítja a közérzetet, azonban csak mértékkel! A fény hiánya gyengíti az immunrendszert, a téli depresszió pedig épp emiatt alakul ki gyakran.
Ha szemünket nem éri elegendő mennyiségű fény, a negatív hatásai rövid időn belül jelentkezhetnek: fejfájás, alvási és emésztési panaszok, ingadozó vérnyomás, tanulási nehézségek, teljesítmény romlása, depresszió, hangulatingadozások.
Az én hangulatom nagy mértékben függ attól, milyen időre ébredek, s el tudjuk képzelni, milyen a kedvünk, amikor kinézve az ablakon esős, borús, hideg időt látunk, széllel, faggyal, esővel, sárral, vagy hogy érezzük magunkat, ha elhúzva a függönyt vakító napsütés és madárcsicsergés fogad. Még egy hétfői munkanapot is meg tud szépíteni.
Nem véletlenül találták ki a fényterápiát különböző betegségek esetén, kutatók már rég rájöttek a fény hatásainak fontosságára, s nemcsak nekünk, a növényeknek is alapvető fontosságú a megfelelő mennyiségű fény.
Számomra nemcsak a természetes fény a fontos, hanem otthonunk megvilágítása is, a mesterséges fényeink kialakítása. Nagyon szeretem a hangulatvilágítást, ellenben zavar az erős fény, ezért próbáltunk otthon többféle álló és mennyezeti lámpát felszerelni, különböző világítási fokozatokkal, hiszen hangulatunkra ez is nagy hatással lehet.
Bármilyen fontos és létszükséglet a fény az életünkben, semmiképp nem összetévesztendő a fényevéssel, ami nagyon bizarr és veszélyes, semmiképp sem követendő példa.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.