Magyarok testképe: a hasunkkal vagyunk legkevésbé elégedettek
- Dátum: 2020.03.12., 04:02
- hajraegeszseg.hu
A magyarok többsége általánosan és egyes testrészeit tekintve is inkább elégedett a testével – derül ki a hévízi NaturMed Hotel Carbona országos reprezentatív közvéleménykutatásából. A testhez fűződő viszonyt vizsgáló felmérés alapján a megkérdezettek 85 százaléka nyilatkozott úgy, hogy inkább vagy nagyon elégedett a testével. Valamivel kevesebben, de a válaszadók közel háromnegyede (73%) válaszolta, hogy a testsúlyukkal és izmaik mennyiségével is elégedettek. A nemekkel kapcsolatban elmondható, hogy a hölgyek általánosan kicsit elégedetlenebbek a testükkel, mint a férfiak.
Leggyengébb láncszem: a has
Az egyes testrészekkel kapcsolatos eredmények rávilágítanak arra, hogy a hasunkkal vagyunk legkevésbé kibékülve. A megkérdezettek 41,6 százaléka válaszolta, hogy inkább elégedetlen vagy nagyon elégedetlen ezzel a tájékkal. A legkevésbé kedvelt testrészeink képzeletbeli dobogóján a haj (17,6%) és a fenék (15,4%) következik.
Többségben a túlsúlyosak, de sokan felismerik a mozgás jelentőségét
A felmérés vizsgálta a válaszadók testsúlyát és magasságát is, amelyből kiszámítható a testtömegindex. Az eredmények alapján a férfiak 70, a nők 51 százaléka esik a túlsúlyos vagy elhízott kategóriába. Miközben a túlsúly hazánkban népegészségügyi probléma, Dr. Somogyi Katalin, a Carbona szakorvosa szerint optimizmusra adhat okot, hogy sokan tisztában vannak a mozgás és az egészséges étrend, valamint az elhízás közötti fordított összefüggéssel. A kutatás eredményei szerint ugyanis a válaszadók több mint kétharmada (71%) jelezte: a több mozgás, sportolás fontos lenne ahhoz, hogy elégedettebb legyen a testével. Sokan (63%) említették azt is, hogy több időre lenne szükségük, hogy a testükkel foglalkozhassanak, és a többség (56%) az étkezés megváltoztatásával is egyetértett. Dr. Somogyi Katalin szerint fontos lenne, hogy azok közül, akik úgy gondolják, nem elégedettek a testükkel, de van, amin sehogyan sem tudnának változtatni (26%), minél többeket győzzünk meg arról, hogy a testünkkel való elégedettségünkért mi magunk is sokat tehetünk.
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?