Sport terhesség alatt
- Dátum: 2020.06.12., 15:17
- Martinka Dia
- aerob, anaerob, anyagcsere, biciklizés, depresszió, elliptikus tréner, előny, emésztés, esés, folyadékbevitel, fut, hátfájás, inkontinencia, intenzív, ízület, kézisúlyzó, magzat, megerőltető, mozgásforma, orvos, pluszkiló, pozitív, pulzusmérés, séta, sport, táplálkozás, terhesség, terhességi cukorbetegség, terhestorna, testedzés, tilos, túra, ütés, várandósság
Elmondható, hogy a terhesség alatti testedzésnek, sportnak számos pozitív hatása van, s nemcsak az anyára, hanem a magzatra is nézve. Nem tudok minden egyes pozitívumot felsorolni, de ami biztosan kimutatható, az a terhességi cukorbetegség csökkenése, az indokolatlanul sok plusz kiló, a depresszió megjelenése, vagy egyes ízületi megbetegedések előfordulása. Természetesen soha nem a megerőltető edzéseket értem ezalatt, a túlzásba vitt és a magzatot veszélyeztető sportágakat, nem ilyenkor kell maratont futni, sem lovagolni, s kerülendő minden ütéssel, eséssel járó mozgás.
Azt mondják ne terhesen kezdjünk el mozogni, ha addig nem tettük, de ezzel nem értek egyet, egy kiadósabb séta, egy rövidebb túra, egy kis szobabiciklizés éppenséggel elkezdhető a várandósság alatt is, amennyiben az orvos áldását adja rá. Vannak a sportra nézve ellenjavallatok a terhesség alatt, ezért ezekről orvossal mindenképp konzultálni kell.
Az edzésforma lehet aerob testmozgás és a mérsékelten anaerob testmozgás kombinációja, illetve a jóga is szintén jótékony. A kismedencei izmok tornáztatása, az intimtorna elsajátítása segíti csökkenteni az inkontinencia kialakulásának esélyeit.
Tanulmányok mutatták ki, hogy a sportos anyukáknak kevesebb fájdalomcsillapításra van szükségük a szülés során, és szülés után könnyebben lendülnek újra formába. Sportolás során a magzatnak több oxigén jut, ami segíti a fejlődését. Ha szabad levegőn végezzük a testmozgást, az még szerencsésebb. Aki terhesség alatt is mozog, jobban tud éjszakénként aludni, jobb az anyagcseréje, emésztése, nem szenved hátfájástól, s kevésbé vizesedik be, pláne, ha mindezek mellett az oly fontos táplálkozásra és folyadékbevitelre is figyelünk.
Természetesen máris kíváncsiak vagyunk arra, hogy milyen mozgásformák végezhetőek a babavárás alatt. Fontos elmondani, hogy számít, mennyit sportolt az illető a terhessége előtt, ugyanis, ha hozzá vagy szokva az intenzívebb, keményebb edzésekhez, akkor neki többet szabad mozognia a babavárás alatt is, amíg természetesen jól esik.
Aki ilyenkor kóstol bele az egészséges életmódba és a mozgásba, ők kezdhetik egy-egy könnyebb sétával, túrával, folytathatják egy tempósabb gyaloglással, emelkedőnek való sétával, otthon pedig terhestornával.
Természetesen kerülni kell minden esetben az extrém igénybevételt és azokat a sportokat, ahol a has sérülésnek van kitéve.
Én magam a terhestornát végeztem a várandósságaim alatt, illetve szobabicikliztem, sétáltam, túráztam, gyalogoltam, olykor emelkedőnek, ismerkedtem a pilatessel és gyakran használtam az elliptikus tréneremet is. Kezembe vettem a kézisúlyzóimat, mellyel a felkart edzettem és végeztem törzserősítő gyakorlatokat is a hátfájás megelőzése miatt.
Nagyon fontos szempont, hogy a várandósság alatt végzett testmozgásnál mindig figyeljük a pulzust, szerencsés pulzusmérő órát beszerezni, vásárolni, vagy kölcsönkérni.
Ha nincs óránk, akkor úgy állapíthatjuk meg a terhelési tartományt, hogy ha bírunk beszélgetni edzés közben, akkor biztos, hogy még a megengedett terhelési tartományban vagyunk.
Ha órával mérjük, akkor ügyeljünk rá, hogy ne menjen 140 fölé a pulzusunk. Az edzés végeztével pedig mindig szakítsunk időt a nyújtásra, folyadékpótlásra, regenerációra és pihenésre is. Boldog és egészséges, fitt babavárást kívánok!
Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?
Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus
A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.
Miért fontos a kamasz gyerekemnek a laborvizsgálat?
Sajnos még mindig kevesen járnak rendszeres szűrővizsgálatokra és ennek fontosságára már kamaszkorban érdemes felhívni a figyelmet, arról nem is beszélve, hogy kamaszkorban a növekedés, valamint a hormonháztartás változása miatt fokozottabb igény lehet egy-egy vitamin, ásványi anyag pótlására, ezt pedig csak egy laborvizsgálat tudja megmutatni.