Menü

A számítógép használat káros hatásai

A túlzott számítógépezés szem szárazságot, fejfájást és kimerültséget is okoz. Ma már az egyre modernebb, korszerűbb monitoroknak köszönhetően ez talán kevésbé jelentős. Emellett tartási rendellenességeket is eredményez, hiszen sokszor közelről “bámuljuk” a monitort, valamint szabálytalanul ülünk előtte, ez gyakran gerincferdülést eredményez.

A használata ma már egy népbetegséggé nőtte ki magát, a legtöbb ember jóval többet ül előtte, mint kellene, ez pedig többféle mentális problémát is eredményez. A legtöbb szakember szerint ez egyre jobban aggasztó. Emellett a számítógépen gyakran nézünk olyan tartalmakat is, amelyek fogyasztása nyilvánvalóan függőséget okoz, az egyik legjobb példa erre a pornográfia, de például ilyenek a hírek is, mert egyszerűen várjuk és sokszor “ki vagyunk éhezve” a durvábbnál-durvább tartalmakra. Ha fél órán belül nem olvasunk vagy látunk egy hírt sem a számítógép előtt ülve, akkor már rosszul érezzük magunkat, és elkezdünk bizonytalanságot érezni. Emiatt pedig szétszórtak leszünk, a figyelmünket nem tudjuk csak egy tevékenységre fókuszálni - miközben én, ezt a cikket írom, azon gondolkozok, hogy milyen filmet kellene néznem, valamint épp egy ismerősömmel beszélgetek -. A mai kor embere sokszor nem tud igazán egy tevékenységre koncentrálni, hanem több mindent csinálunk egyszerre és egymással párhuzamosan végezzük a tevékenységeket. Ennek megvannak a maga előnyei és hátrányai is, de igazából ez betudható egy természetes folyamatnak is

A sugárzás problémája szintén egy jelentős problémának mondható. Azonban ez a legtöbb elmélet és kutatás szerint alaptalan. Valójában a mai modern (Led) monitorok nem bocsátanak ki nagyobb sugárzást, mint akár egy konyhai sütő vagy televízió. A sugárzás valójában olyan alacsony egy számítógépből, hogy 200 év alatt sem tudna tényleges kárt okozni az emberi szervezetben.

Maga az a probléma kör, ami a digitális világról sokkal nagyobb és túlmutat a számítógép használaton. A fenti problémák inkább csak a legjelentősebbek és talán a legészrevehetőbbek. A jövőben minden bizonnyal más szüntelenül modernizálódó eszközök egyre nagyobb teret fognak maguknak hódítani, ugyanis ma már a telefon, Ipad, Notebook komoly ellenfelei a számítógépeknek. Az asztali gépek azonban még hosszú ideig itt lesznek velünk, mind a munka, mind a mindennapi használat miatt is.

Szabó Máté

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.