Kisgyerek az autóban
- Dátum: 2022.05.18., 12:44
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- autó, beköt, biztonsági öv, büntet, gyerekülés, gyermekbiztonsági rendszer, háromgyerekes, heveder, integrált rendszer, kikapcsol, kisgyerek, kutyák, légzsák, rendőr, rögzít, rögzítő tartozék, szabályok., szállítás, ülésmagasító, veszélyes
Sajnos háromgyerekes anyukaként az a tapasztalatom – és most nem leszek népszerű – hogy sok szülő az ovi, vagy suli előtt csak hagyja, hogy gyermeke behuppanjon az ülésre, az ölébe, a testvére ölébe és más indul is. Biztonsági öv használata, gyermekülés, szabályos rögzítés pedig csak elvétve fordul elő. Amikor arról beszélünk, hogyan utazhatnak a kisgyermekek az autóban, számos kérdés felmerül.
Azt gyakran hallani, hogy „csak a sarki boltig megyünk”, vagy, hogy „közel lakunk, csak egy utcányira” ez azonban nem lehet kifogás és magyarázat, hiszen mint tudjuk a baj hamar megvan. Akár egy pillanat is elég. (tűzoltófeleség vagyok, tudom)
A következő kérdések tisztázása úgy gondolom nagyon fontos, hiszen sok szülő talán nem is tudja, milyen szabályok vonatkoznak a kisgyerekekre az autóban.
Hogyan utazhatnak? Mikortól nem szükséges gyerekülés? Szállítható – e a gyermek az első ülésen?
Nos a gyerekek szállítására vonatkozó KRESZ-szabályokat alapul véve elmondható, hogy a két lényeges szabály a következő:
A 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak a testsúlyának megfelelő autós gyerekülésben – természetesen megfelelően rögzítve – szállítható. Tehát nem elég, hogy a gyereket beültettük a gyerekülésbe, ha nincs bekötve, a rendőr büntethet. Teljes joggal.
Amennyiben a gyerek a 3. életévét betöltötte és 135 centiméternél magasabb, akkor az autó hátsó ülésén gyerekülés nélkül is utazhat, de biztonsági övvel ekkor is természetesen rögzíteni kell.
A babákra milyen szabályok vonatkoznak? Hogyan szállítsuk őket?
Sajnos az anyukák között van, aki kényelmi okokból ölben utazik a kicsivel, ez borzasztó veszélyes dolog. A kicsiket mindig a legnagyobb biztonságban kell szállítani.
Az anyukák előszeretettel veszik maguk mellé a babákat vezetés közben az autó első ülésére rögzítve, a menetiránnyal háttal. A haladási iránnyal ellentétesen az autósülés azonban csak akkor szerelhető be, ha az autóba nem tettek be légzsákot, vagy kikapcsolható.
Magyarul: ha a gyerek az anyósülésen haladási iránynak háttal ül, akkor a légzsákot (ha van) mindig ki kell iktatni.
A 3 évnél fiatalabb gyermek csak gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve szállítható. A gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerhez tartozó hevederekkel (pántokkal) is rögzíteni kell.
Ma már sokféle gyerekülés létezik, ezek között nem könnyű eligazodni, ám ha tisztában szeretnénk lenni azok típusaival, akkor tudnunk kell, hogy létezik úgynevezett integrált rendszer, mely csecsemők, kisgyerekek számára nyújt védelmet, a hozzá tartozó csatokkal, hevederekkel, egyéb rögzítő tartozékokkal.
A másik típusba tartozó nem integrált rendszerek biztonsági övvel együtt használandók, gyakran ülésmagasítóként nevezzük őket.
A gyerekek mellett a kutyákra is fontos szabályok vonatkoznak, ha autóban szállítjuk őket. A kutyusokat is rögzíteni kell utazás előtt, többek között a biztonságuk érdekében, illetve, hogy ne zavarják a vezetőt. Erről azonban már egy másik cikk témája lesz.
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?
Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.
A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.