Menü

Tippek és tanácsok a jobb alvásért

  • Dátum: 2022.07.15., 07:32
  • Szabó Máté
  • képek:pexels.com

Mit tehetünk a kialvatlanság ellen? Miért fontos az alvás? Egyre inkább látható, hogy az alváshiány káros az egészségre, emiatt a megfelelő pihenés elengedhetetlen. Alvásunk minőségét leginkább a mély alvás hossza és minősége befolyásolja azon szempontból, hogy mennyire vagyunk kipihentek. Ezért érdemes lehet sorra venni minden fontos tényezőt és tudatosan odafigyelni arra, hogy hogyan tehető jobbá az alvás minősége.

A pihentető alvás nem csak a mentális egészségünk része, hanem a mindennapjaink szerves részét is képezi. Az alvás sokszor nem feltétlenül a külső körülményektől függ, hanem a nyugodt gondolatoktól és lelki állapottól is, valamint a pihenés minőségét különböző egészségügyi panaszoktól, a munkahelyi stresszig bezárólag számtalan tényező okozhatja. Ha pedig folyamatosan rosszul alszunk, akkor egy idő után kialvatlanok leszünk, aminek szintén az ingerültség, depresszió, hosszú távon pedig az állandó kimerültség a tünete.

Miért nem tudunk aludni?

A leggyakoribb ok a mindennapi és a munkahelyi stressz
Nem megfelelő környezet (Nagyon meleg vagy hideg van)
Nem megfelelő táplálkozás (Például a túl sok koffein bevitele tipikusan gátolhatja az elalvást)
Túl sok inger elalvás előtt (Például Tv nézés vagy mobiltelefon használata miatt)
Krónikus egészségügyi problémák és fájdalmak is nehezíthetik éjszakai álmainkat

Megfelelő testmozgás és előre tervezés

Ha rengeteget ülünk napközben sokszor túl energikusak maradunk estére, vagy egyszerűen csak nem álmosodunk el, emiatt elaludni sem tudunk csak hosszas forgolódás után. Megfelelő napi testmozgással segíthetünk a szervezetünknek abban, hogy felhasználjuk a megmaradt többletenergiát. Másrészt egy előre megtervezett nyugodt nap végén sokkal könnyebben aludhatunk el, mint egy túlhajszolt nap után. Noha egy-egy fárasztó nap után amiatt is könnyebb lehet az alvás, mert már kifáradtunk és másra sem vágyunk csak, hogy elaludjunk. Azonban hosszú távon ez sem egészséges, sőt a túlhajszolt életvitelnek szintén rengeteg káros hatása van.

Az alvás minősége is fontos

Az alvásunk minősége rendkívül fontos, nem csak arra kell figyelnünk, hogy napi 8 órát aludjunk, hanem arra is, hogy ebből mennyi időt töltünk mély alvásban. Ugyanis ez a stádium az, amelyben valójában pihenni tudunk. Minél több időt tudunk ebben a státuszban aludni, annál inkább kipihentebbek leszünk másnap felkelés után. A mély alvás során a szervezet kipiheni az előző napot, a test energiaszintje helyreáll, felszabadulnak azok a növekedési hormonok, amelyek a szövetek megújításában is közreműködnek. Alvásunk minőségét az is befolyásolja, hogy milyen pozícióban alszunk, néhány póz, mint például a hason fekvés hosszú távon gerincferdülést okozhatnak, valamint a reflux betegségek kialakulását is elősegítik.

Ezt a folyamatot megelőzően segíthet egy alvási rutin kialakítása, lefekvés előtt nem érdemes koffeint fogyasztani, valamint kerülni kell az erős képernyőfény hatását is, emellett ha van rá lehetőség, akkor érdemes áramtalanítani a különböző elektronikai eszközöket is a hálószobában, ezáltal még inkább elősegítve a nyugodt, pihentető alvást.

A harmonikus és pihentető alvás egy összetett folyamat, amelyben a kiegyensúlyozott és tudatos életvitel rengeteget jelent, ebbe pedig egy-egy alkalommal az is beletartozik, hogy nem tartjuk be az aranyszabályokat. Az biztos, hogy lefekvés előtt a (túlzott) koffeinfogyasztást és a különböző kékfény hatásokat mindenképp érdemes kerülni. Emellett a kiegyensúlyozott, legalább valamelyest ritmikus mindennapokkal az elalvás is könnyebb lehet, de persze ezt lehetetlen mindig betartani, viszont odafigyeléssel és néhány egyszerű szabály betartásával könnyedén javítható az alvás minősége, amely által kiegyensúlyozottabbá és egészségesebbé is válhatunk.

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?