Menü

Unaloműzés a nyári szünetben

  • Dátum: 2023.08.06., 10:47
  • Szabó Máté
  • képek:pexels.com, pixabay.com

A nyári szünet egy többségében pozitív dolog az emberek számára, a gyerekek, fiatalok számára pedig még inkább. A szülők esetén ez már nem feltétlenül mondható el. Viszont ilyenkor azon kapjuk magunkat, hogy 2,5 hónap pihenés, videójátékozás, filmezés jön, és egész időszakban haszontalanok voltunk. Adódik a kérdés, hogy mivel köthetjük le a szabadidőnket, hogyan töltsük hasznosan ilyenkor az időnket?

Életkortól függően a nyári szünet mindenkit máshogy érint, viszont meghallva a szót bizonyos, hogy minden diák tudja miről van szó. Tipikusan ez az az időszak, amikor sokan “befogják” a gyereküket kertészkedni, mosogatni, felporszívózni, esetleg autót mosni. Valamint tipikus tevékenység még a kutyasétáltatás is. Valamelyest fontos, hogy egy gyermek is megtapasztalja ezeket a fajta házimunkákat már kisebb korában, a sokszor már túl hosszú szünet pedig erre egy jó lehetőség. Ráadásul mindez segít a közös családi időtöltésben is.

A testmozgás és olvasás mindig jó

A testmozgás remek lehetőség, és hangulatjavító is. Fantasztikus módja annak, hogy elfoglaltak maradjunk. Nyaranta a kánikulát kicselezve tudunk biciklizni, szabadban sportolni, edzőterembe járni, vagy akár otthon is edzeni. Emellett az edzés segít abban is, hogy egészségesek és fittek maradjunk.

Az olvasás szintén egy nagyon tipikus tevékenység, személy szerint én is – különösen régebben – a legtöbb nyári szünetemet olvasással töltöttem, és a 2-3 hónap alatt legalább 4-5 könyvet kiolvastam. Ráadásul ilyenkor megnézhetünk több műfajt is, hogy melyik az, amelyik kimondottan tetszik, legyen az ifjúsági, sci-fi, krimi, természettudományos regény. A különböző műfajok pedig néha keverednek is, és ezek között mindenki megtalálhatja a maga kedvencét.

Barátokkal lenni

Kisgyerekként a szüleink mellett maradunk, ahogyan pedig idősebbek leszünk egyre inkább a barátaink társaságára vágyunk. Kamaszkortól kezdve a nyári szünetben is fontos lehet összejárni barátokkal, társaságban lenni. Mindenki focizni, röpizni akar ilyenkor, majd később jönnek a közös mozizások, kocsmai találkozók. A társasági élet fontos az unalom ellen, ráadásul barátok nélkül nagyon könnyedén egyedül érezhetjük magunkat, mindez pedig még inkább a magány érzését érezteti velünk. Sokszor ekkor alakul ki, hogy valaki inkább zárkózott, vagy nyitottabb személyiség lesz. Mindez pedig az egész további életére komoly hatással lehet.

Emellett a kamaszkor vége felé már egyre többen diákmunkát vállalnak. Lehet, hogy először csak néhány hetet dolgozunk, de később már van, aki akár az egész nyarat végigdolgozza, bizonyos egyetemi szakok mellett pedig akár tartósan is dolgozhatunk. Munka mellett pedig már ez az időszak sem feltétlenül lesz annyira unalmas, és vontatott. Helyette már sokszor rohanni kell egyik helyről a másikra, és beosztani az időt a munka, a család, valamint a szabadidő között. Később ha valaki már külön költözik a szüleitől, és (részben) önállóan kell boldogulnia, háztartást vezetni, akkor a nyári szünet már nem érződik valódi szünetnek.

Diákként a nyár nyugalom

Gondolhatjuk azt, hogy a nyári szünetek unalmasak lesznek, viszont munka mellett ez már egyáltalán nem igaz. A család, a társasági élet, és a barátok rengeteget segítenek abban, hogy ne unatkozzunk és forduljunk magunkba ilyenkor sem. Ugyanis az élet furcsasága, hogy a túl sok szabadidő egy idő után már nyomasztóvá válik. Ennek ellenére viszont a nyár a diákok számára a lehiggadás időszaka, nem a stresszé. Az iskolai tanulás, – legyen az általános iskola, gimnázium, egyetem – után a nyár jelenti azt az időszakot amikor pihenhetünk, és jóval több szabadidőnk lesz az általunk kedvelt dolgokra. Ilyenkor sokan barátokkal töltik az időt, valamint ekkor van idő rengeteget filmezni, és videójátékozni napestig. Ha például az iskola mellett nem jut idő a számítógépes játékokra, akkor minden fiatal tudja, hogy ezt a nyári szünetben kell bepótolni.

Az unalom pedig nem feltétlenül rossz, és valljuk be felnőttként egyre kevesebb nyugodt perc jut az embernek, vagy ha mégis, akkor meg egyből azon gondolkodik, hogy mivel töltse ki a szabadidejét. Ahogyan egyre nagyobbak leszünk, egyre több felelősség, kötelesség hárul az emberek vállára, ezáltal pedig kevesebb szabadidőnk is lesz. Gyerekként pedig néha szükség is van az unalomra és arra, hogy egy kisgyerek maga találjon rá valamilyen megoldásra, mivel ez segít a kreativitásban és önállósodásban is.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

Kristályok, amelyek segítenek a negatív energiák megóvásától

A kristályok valóban lenyűgöző eszközök lehetnek a negatív energiák elkerülésében és a belső egyensúly megteremtésében. Az alábbiakban összefoglalom a felsorolt kristályok főbb jellemzőit, és hogy hogyan segíthetnek a stressz és a negatív hatások kezelésében.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.