Kutyák hatása a gyerekekre
- Dátum: 2024.06.07., 03:30
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állatmenhely, állattartás, árnyék, autó, esti séta, felelős, folyadékpótlás, gondozás, gyerekek, gyerekkor, hőguta, hörcsög, hőség, hűtőmatrac, járda, kapcsolat, kertes ház, kutya, kutyafajta, kutyasétáltatás, macska, olvasnivaló, pozitív hatás, szakember
Már többször írtam arról, hogy melyek a legjobb gyerekbarát kutyák, milyen a felelős állattartás, Dorka pedig összefoglalta, mit kell tudni az örökbefogadott kutyákról - ezek linkjeit mutatom is…
https://hajraegeszseg.hu/cikk/2024-03-02/kutya-a-csaladban
https://hajraegeszseg.hu/cikk/2023-10-20/felelos-allattartas
https://hajraegeszseg.hu/cikk/2022-05-02/orokbefogadott-kutya-a-csaladban
Mai témánk pedig arról szól, hogy milyen hatással vannak a kutyák a gyerekekre.
Lehet, hogy nem vagyok hiteles, mert nincs kutyánk, (vagyis akik vannak, ők anyósom kertes házának vendégszeretetét élvezik, ugyanis nálunk nem megfelelőek a lakhatási feltételek a felelős állattartásra, ez lakótelepen, sorházban egyelőre nem ideális)
Egyetlen hörcsögünk van otthon, az ő gondozásáról hetekig olvastam, mielőtt gazdáivá váltunk, úgy gondolom, ez a felelős állattartásnál elengedhetetlen.
De nézzük a kutyák és a gyerekek kapcsolatát!
A gyermekek és kutyák között lévő különleges kapcsolatról számos történetet olvashatunk, s egyik legfőbb tény, hogy a gyerekek egy háziállat mellett felelősséget tanulnak, hiszen az állatot minden nap gondozni kell, ebből kifolyólag a gyerekek vitathatatlanul több időt töltenek a szabadban és a sok kutyasétáltatással sokkal többet mozognak, mintha az x-boksz, vagy a számítógép, telefon előtt töltenék el a délutánjaikat. A gyerekekre gyakorolt pozitív hatások egyike, hogy erősödik az immunrendszerük a háziállatok által.
Tehát a felelősség megtanulása kisgyermekkorban pipa, a másokról való gondoskodás pipa, a szabad levegőn való tartózkodás pipa, a rendszeres mozgás is pipa, jobb immunrendszer szintén pipa.
A kutya az ember legjobb barátja.
Szakemberek szinte testvéri kötelékhez hasonlítják a kutya és a gyermek barátságát, ugyanis minden gyermekek számára hatalmas előny, ha kutyával nőhet fel. Ez csökkenti a szorongásukat, a stresszszintjüket, és támogatja a szocializációjukat.
Természetesen, ahogy említettem is, érdemes utánanézni, hogy milyen fajta kutyus való kisgyermekek mellé, ugyanis vannak olyan kutyák, akik kifejezetten rajonganak a gyermekekért, ám előfordulhat, hogy az adott eb kifejezetten tart a gyerekektől, ehhez hívják bátran segítségül a feljebb említett írásainkat. Ami pedig aktuális lehet mostanság, hogy a kánikulai meleg beköszöntével nemcsak magunkra, gyermekeinkre, idősebb családtagjainkra kell jobban figyelni, hanem négylábú kedvenceinkre is. A meleg ugyanis nemcsak az emberek szervezetét terheli, hanem négylábú kedvenceinkét is, nem kell feltétlenül csak a kutyákra gondolni, hanem a macskákra, lovakra, hörcsögökre, tengerimalacokra és más élőlényekre is.
A folyadékbevitel nagyon fontos a melegben, legyen hideg, tiszta víz számukra, amihez bármikor hozzáférhetnek. Az állatokat is kell óvni a hirtelen hőkülönbségtől, ezért, ha vízbe engedjük őket, előtte vizezzük be őket. Az árnyék biztosítása elengedhetetlen, minden napszakban szükség van rá. A legkisebbeknek, akik ketrecben élnek, a folyadékbevitelt különböző zöldségek és gyümölcsök kínálásával érhetjük el.
Az autózásra, szállításra különös figyelmet kell szentelni. Soha, semmilyen körülmények között nem hagyunk gyermeket, élő állatot autóban fél percre sem.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?