Hogyan és milyen első autót válasszunk?
- Dátum: 2024.12.07., 07:40
- Szabó Máté
- képek: pexels
- autó, benzin, biztonság, elektromos, fogyasztás, hibrid
Sokak életében adódik, hogy életük első autóját kell megvenniük. Lehet ez hobbiból, munka vagy éppen napi ingázás miatt. Izgalmas, ugyanakkor kihívást jelentő döntés, amely viszonylag hosszú időre is szólhat. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan választhatunk magunknak jó első járművet.
A legfontosabb lépés a rendelkezésre álló anyagi keret meghatározása. Mindig legyen egy anyagi célkitűzés, hogy mekkora összegből gazdálkodsz. Ne csak a vételárra gondolj, hanem számolj az alábbi költségekkel is: biztosítás (fiatal sofőrként magasabb lehet), üzemanyag-fogyasztás, karbantartás és javítások, valamint az éves adók. Úgymond a teljes összegbe ezeket a plusz költségeket is bele kell kalkulálni.
A következő szempont, hogy ha valaki olyan szerencsés helyzetben van, hogy megengedheti egy új autó vásárlását, akkor annak megbízhatósága, garanciája rengeteget ér. Az átlag felhasználó számára a megbízhatóság és az, hogy egy jármű mindig elvisz A-ból B-be a legfontosabb. Ezzel szemben a használt gépek valamivel kedvezőbb árban vannak, de nagyobb odafigyelést igényelnek és a karbantartásuk is drágább lesz. Egy új autónál nincs korábbi használat, előélet, futásteljesítmény, emiatt megnyugtatóbb választás lehet. Ezzel szemben egy használt négykerekűnél több a kockázat, a rizikó és a probléma is.
Minden az egyéni használattól függ…
Egy alacsony fogyasztású, megbízható modellel hosszú távon pénzt takaríthatsz meg. A benzines autókat érdemes előnyben részesíteni, mivel városi használatra, rövidebb távra ideálisak. A dízel motorok manapság problémásabbak, csak hosszú távon éri meg őket üzemeltetni. Ráadásul rengeteg helyről próbálják már kitiltani, emiatt a benzines, vagy hibrid jobb választás lehet. Első autónak nem feltétlenül jó döntés egy elektromos verzió, mivel máshogy viselkedik, mint a belső égésű motoros kocsik, szokatlan lehet legelőször egy elektromos példányt vezetni. Valamint az árfekvésük is jóval magasabb, így nem is feltétlenül éri meg annyi pénzt kiadni, amennyibe egy villanyautó kerül.
Igazából sok múlik a saját életmódon. Városi használatra kisebb, könnyen parkolható autókat érdemes választani, ha megengedi a költségkeret, akkor automata váltóval. Hosszabb utakra a kényelmesebb, nagyobb modellek, SUV-k érik meg, mint például a Ford Focus, az Opel Astra, vagy éppen egy Volkswagen Golf VI. Kezdőként érdemes kisebb, könnyen kezelhető autóval indítani, hiszen könnyebb vele manőverezni, parkolni és közlekedni is.
A felszereltség kérdése
Egy kezdő sofőr számára kiemelten fontos a biztonság és a megbízhatóság. Az anyagi részt nézve a megbízhatóság a legfontosabb. Vagyis, hogy: “mindig elinduljon, ne hagyjon cserben és elvigyen A-ból B-be”. Ez a legfontosabb. Ha már van benne ABS, ESP, légzsákok, tolatóradar az már egész jó kiindulópont. A tolatókamera, bőrülés alacsonyabb árban már prémiumnak számítanak. Az olyan márkák, mint a Toyota, a Chevrolet vagy éppen a Honda jók ilyen szempontból, mivel megbízhatóak, olcsó a fenntartásuk, sok modell van belőlük és viszonylag korrekt módon felszereltek.
Mindig próbáld ki az autót vásárlás előtt, figyeld meg, hogy: mennyire kényelmes a vezetése, jól kezelhető-e a jármű, hogyan lehet váltani, pontos-e a váltó, milyen állapotban van a futómű, rozsdásodik-e, valamint motorikusan milyen hangja van? Ha rossz, akkor tudni kell nemet mondani és otthagyni a helyzetet.
Konkrét példányok különböző árfekvésben
Ford Focus (2005-2010): A Ford Focus 1.6-os benzinmotorral jó választás, kellően erős és megbízható. Fontos figyelni a rozsdásodásra az alvázon, a futómű állapotára, valamint a lengéscsillapítókra, mivel ezek az elemek hajlamosak tönkremenni. Viszont sok gond nincs vele, megbízható autó, amiből rengeteg van forgalomban is, így alkatrész is könnyen van hozzá.
Toyota Yaris (2007-2012): A Toyota Yaris kis méretű városi autóként megbízhatóságáról vált híressé. Az 1.0 és 1.3 literes benzinmotorjai híresek a tartósságukról és az alacsony fogyasztásukról. Kevés karbantartást igényelnek, és hosszú távon is jó teljesítményt nyújtanak. Figyelni kell a futómű állapotára, viszont a rozsdásodás nem feltétlenül jellemző rájuk.
Fiat Tipo (2015-2020): A Fiat mindig jó választás. Igazi népautó, ami megbízható, jól pakolható, dinamikus és minden célnak megfelel. Az 1.4-es vagy 1.6-os motorok is jók, persze lehetőség szerint érdemes az erősebbet választani. Az biztos, hogy ha rászánja az ember a pénzt, akkor olyan járműve lesz, amire nem kell sokat költeni átlagos használat mellett.
Hyundai Kona Electric (2020-): Ha érdekel az elektromos autózás, akkor kiváló hatótávval rendelkezik ár-érték arányt nézve a Hyundai Kona. Futurisztikus, jól felszerelt szörnyeteg, ami akkor éri meg ha valaki villanyautót keres. A határ a csillagos ég. Ez már az a kategória, ahol azért meg kell gondolni, hogy megéri-e elkölteni több milliót egy elektromos járműre.
BMW 3-as széria (2015-): Középkategóriás, prémium autó, sportos, modern külsővel amely ráadásul német, hiszen BMW. A motorválaszték lehet benzin, dízel és hibrid is. Aki megteheti és igényli a prémium minőséget, a jól felszerelt gépeket annak ez tökéletes választás. Egy 3-as széria ideális városba, hétvégi kiruccanásra és autópályára is. A gond sokkal inkább az árával van, a legolcsóbbkra valószínűleg egy házat rá kell költeni.
Az első autó megvásárlása egy hosszú út kezdete a sofőrök világában. Ne siess a döntéssel, mérlegelj alaposan, és válaszd azt, ami a leginkább megfelel az igényeidnek. Ha kell kérj segítséget a szüleidtől, barátoktól, ismerősöktől, vagy olyan embertől, aki már vásárolt többször is járművet. Valamint ma már a rengeteg interneten fellelhető tartalom is segít a tökéletes példány kiválasztásában.
Vonzd be a szerencsét Feng Shui-val!
Teljességgel lehetetlen, hogy azonnal elkezdjem a készen és szépen berendezett otthonom megvariálni, átfesteni, újra gondolni, azonban nem elképzelhetetlen néhány egyszerű tipp ahhoz, hogy a Feng Shui-t megteremthessem a lakásomban.
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Törölköző kisokos – így használd
Minden lakás alapvető tartozéka a törölköző, ám nem mindegy, hogy hogyan élünk vele együtt. Íme, néhány tipp, hogyan is bánj vele.
Zokniban aludjunk vagy ne?
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk
A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.