Könnyező szem okai
- Dátum: 2024.12.21., 09:05
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- betegség, fájdalom, fény, gyógyszer, könnymirigy, látás, olajmirigy, orvos, szem, szemcsepp
A könnyek a szomorúság, a fájdalom és olykor az öröm velejárói is lehetnek. Ám hátterében nem csak lelki okok állhatnak. A szemkönnyezés világszerte a leggyakoribb tünetek egyike. Milyen betegségekre utalhat ez valójában?
Ha a szemhájak valamilyen oknál fogva nem tudják betölteni funkciójukat, vagy a könnymirigyek nem termelnek elegendő könnyet, a szem kiszárad, a pislogás irritálja a száraz szaruhártyát. A kevés könny nem tudja kimosni az apró szennyező anyagokat, melyek fertőzések kialakulásához és fokozzák a könnytermelést.
Elegendő friss könny híján, nincs megfelelő mennyiségű immunprotein sem, így a kórokozók elszaporodhatatnak.
Bizonyos gyógyszerek, allergia, a száraz levegő vagy az erős szél is okozhatja a szemek kiszáradását. Ilyenkor a szem úgy próbál kompenzálni, hogy extra mennyiségű könnyet termel. Nem árt tudni, hogy a menopauza után álló nőknél gyakrabban alakul ki a jelenség.
Vírusfertőzés okozza a kötőhártyagyulladást: a szem kivörösödik és könnyezik tőle. Nagyon fertőző, így ha elkapjuk, érdemes kicsit elvonulni, amíg jobban nem leszünk, gyakran mosni a kezünket, illetve gyakran cserélni az ágyneműhuzatot.
Az allergia, sőt a megfázás is okozhatja szemeink folyamatos könnyezését. Utóbbi esetben a gyógyulással együtt elmúlik a könnyezés is, ha viszont allergiásak vagyunk, akkor érdemes és anithisztamint szedni.
A szemhéj alatt olajmirigyek találhatóak, a bennük termelődő anyag alkotja a könny olajosságát, amely megakadályozza, hogy a folyadék idő előtt elpárologjon. Ha ezek a mirigyek nem működnek, akkor extra mennyiségű könny termelődik, hogy ne száradjon ki a szemünk. Ha gyengéden megmasszírozzuk a szemhéjat, egy megmelegített törölközőt borítunk az arcunkra, akkor ez segíthet megnyitni a mirigyeket.
Ha könnyeznek a szemei, minden esetben keressünk fel szemész szakorvost! Egyrészt, mert a háttérben álló októl függetlenül, a könnyezés hosszú távon károsítja a szemet, a látóképességet. Másrészt azért, mert a könnyezés súlyos betegség tünete lehet, amit komolyan kell venni és mihamarabb feltétlenül orvosilag kezelni kell!
Ha kiderült, milyen betegség okozza a könnyezést, az alapbetegséget minél hamarabb kezelni kell. Ha valamilyen fertőzés felelős a panaszokért, akkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, ha a szemhéj rendellenes működése, akkor pedig műtéti beavatkozás válhat szükségessé.
A könnytermelő- és elvezető rendszer működési zavarai is korrigálhatók. Ha minden lehetséges betegség kizárható, és nem derül ki, mi okozza a könnyezést, illetve, amíg nem derül fény az okokra, szemcseppek alkalmazása javasolt
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.