Könnyező szem okai
- Dátum: 2024.12.21., 09:05
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- betegség, fájdalom, fény, gyógyszer, könnymirigy, látás, olajmirigy, orvos, szem, szemcsepp
A könnyek a szomorúság, a fájdalom és olykor az öröm velejárói is lehetnek. Ám hátterében nem csak lelki okok állhatnak. A szemkönnyezés világszerte a leggyakoribb tünetek egyike. Milyen betegségekre utalhat ez valójában?
Ha a szemhájak valamilyen oknál fogva nem tudják betölteni funkciójukat, vagy a könnymirigyek nem termelnek elegendő könnyet, a szem kiszárad, a pislogás irritálja a száraz szaruhártyát. A kevés könny nem tudja kimosni az apró szennyező anyagokat, melyek fertőzések kialakulásához és fokozzák a könnytermelést.
Elegendő friss könny híján, nincs megfelelő mennyiségű immunprotein sem, így a kórokozók elszaporodhatatnak.
Bizonyos gyógyszerek, allergia, a száraz levegő vagy az erős szél is okozhatja a szemek kiszáradását. Ilyenkor a szem úgy próbál kompenzálni, hogy extra mennyiségű könnyet termel. Nem árt tudni, hogy a menopauza után álló nőknél gyakrabban alakul ki a jelenség.
Vírusfertőzés okozza a kötőhártyagyulladást: a szem kivörösödik és könnyezik tőle. Nagyon fertőző, így ha elkapjuk, érdemes kicsit elvonulni, amíg jobban nem leszünk, gyakran mosni a kezünket, illetve gyakran cserélni az ágyneműhuzatot.
Az allergia, sőt a megfázás is okozhatja szemeink folyamatos könnyezését. Utóbbi esetben a gyógyulással együtt elmúlik a könnyezés is, ha viszont allergiásak vagyunk, akkor érdemes és anithisztamint szedni.
A szemhéj alatt olajmirigyek találhatóak, a bennük termelődő anyag alkotja a könny olajosságát, amely megakadályozza, hogy a folyadék idő előtt elpárologjon. Ha ezek a mirigyek nem működnek, akkor extra mennyiségű könny termelődik, hogy ne száradjon ki a szemünk. Ha gyengéden megmasszírozzuk a szemhéjat, egy megmelegített törölközőt borítunk az arcunkra, akkor ez segíthet megnyitni a mirigyeket.
Ha könnyeznek a szemei, minden esetben keressünk fel szemész szakorvost! Egyrészt, mert a háttérben álló októl függetlenül, a könnyezés hosszú távon károsítja a szemet, a látóképességet. Másrészt azért, mert a könnyezés súlyos betegség tünete lehet, amit komolyan kell venni és mihamarabb feltétlenül orvosilag kezelni kell!
Ha kiderült, milyen betegség okozza a könnyezést, az alapbetegséget minél hamarabb kezelni kell. Ha valamilyen fertőzés felelős a panaszokért, akkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, ha a szemhéj rendellenes működése, akkor pedig műtéti beavatkozás válhat szükségessé.
A könnytermelő- és elvezető rendszer működési zavarai is korrigálhatók. Ha minden lehetséges betegség kizárható, és nem derül ki, mi okozza a könnyezést, illetve, amíg nem derül fény az okokra, szemcseppek alkalmazása javasolt
A karzsibbadás okai
A karzsibbadás a kar és a kéz bizonyos részeinek érzékszervi zavara, amelyet bizsergés, égő érzés, fájdalom vagy érzéketlenség kísérhet.
Az ünnepi túlevés káros hatásai
Ünnepi ételektől roskadozó asztal és bejgli illata lengi át a szobát, ezeket pedig nem lehet visszautasítani. A decemberi időszak alatt szinte népbetegség a túlevés, hiszen a sok finomságnak nehéz ellenállni. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy mik ennek a következményei, hogyan kerülhetjük el ezeket és milyen megoldások vannak arra, hogy egészségesebbé tegyük a karácsonyi étkezést?
Mit tegyünk a téli depresszió ellen?
A téli lehangoltság bizonyos mértékig a szervezetünk természetes válasza a változó külső körülményekre. Nem feltétlenül betegségről van szó. Nyilvánvalóan arra fogunk következtetni, hogy nem vagyunk jól, nem vagyunk elegek, ha a hideg hónapok alatt nyújtott teljesítményünket összehasonlítjuk azzal, hogy milyen produktívak tudtunk lenni nyáron. Viszont legtöbbször csak egy egyszerű fáradtságról van szó.
Szàjzug berepedés okai
Míg a repedezett ajkak többnyire a dehidratáltság, a hideg vagy a száraz levegő miatt jelennek meg, a berepedt szájzug okai mások. Ha a szájzugod rendszeresen beszakad, az ajakbalzsam nem segít, ideje megtalálni a kiváltó okokat.
Vérerek tisztítása hatékonyan
Az érelmeszesedés egy krónikus, gyógyíthatatlan betegség, melynek kialakulása egészséges életvitellel megelőzhető. Ha pedig már kialakult, időben felfedezve jól kezelhető, a folyamat megállítható, és megfelelően csökkenthető a súlyos problémák kialakulásának kockázata. Nehézséget az okoz, hogy sokáig észrevétlen maradhat.