Melyek a legjobb szabadtéri sportok tavasszal?
- Dátum: 2025.02.27., 13:45
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- edzőtárs, edzőterem, egészség, fogyás, futás, hideg, immunrendszer, kerékpár, kocogás, konditerem, mozgás, napsütés, szabadtéri sportok, terembérlet, természet, test, úszás
Nem mindenki szeret konditerembe járni, csoportos aerobik órán izzadni, közös edzéseken részt venni, ám szerencsére számos olyan sport is van, amelyet űzhetünk a szabadban is, s mégis ugyanúgy javítják az állóképességet, az izomzatot, és égetik a zsírt.
A futás klasszikus szabadtéri sport, az egyik legjobb mozgásforma az állóképesség és az izomzat fejlesztésére. Ez a sport is lehetőséget ad arra, hogy a barátokkal, a családtagokkal is űzzék. Minimális felszerelést igényel és egy óra alatt 500-800 kalóriát is elégethetünk. Futhatunk aszfalton, terepen, kocoghatunk az erdőben, mezőn, földesutakon.
Ha unjuk a kocogást és a futást, vegyük elő a bringát, vagy menjünk el túrázni.
A legtöbb ember gyerekkorában megtanul biciklizni. A kerékpározás erősíti a lábizmokat, javítja az állóképességet, az egyensúlyt, a koordinációt, a szívműködést. A kerékpározásra számtalan helyszín kínálja magát, az országúttól kezdve, az ösvényeken át, a hegyekig. Egy óra ringatással körülbelül 400 kalóriát égethetünk el.
Túrázzunk! Léteznek ma már szervezett formában teljesítménytúrák, mely változatos távokat kínálva az egész családnak megfelelő hétvégi szabadtéri program lehet. Régóta tudjuk, hogy szinte az egyik legjobb szabadtéri és rekreációs tevékenység a túrázás, mely során erősödnek a lábizmok, javul az állóképesség és óránként akár 600-700 kalóriát is elégethetünk. (Ez felér például egy normál komplett étkezéssel)
Az úszás sem maradhat le a listáról, hiszen nemcsak uszodában, hanem szabadtéri medencékben, tavakban és tengerekben is úszhatunk. Az úszás különösen kiváló alternatíva, mely során a test összes izma mozog, jótékony hatással van a szív-és érrendszerre, a légzőszervekre, az állóképességre. Óránként 600-700 kalóriát égethetünk el egy edzésen.
Milyen pozitív hatásai vannak a szabadtéri sportoknak?
Kutatások során figyelték meg, hogy a kültéren való testedzés bizony nem csak fizikumunkat tartja karban, hanem lelkünknek és mentális egészségünknek is jót tesz, sőt ennek következményeképp még önbizalmunkra is pozitív hatással van.
A friss levegő és a természet színei, közelsége mentális állapotunk mellett fizikai jólétünket is befolyásolja, míg a napfénnyel való érintkezés beindítja szervezetünk D-vitamin termelését, mely elengedhetetlen szervezetünk működéséhez. Ráadásul a kinti időjárási viszonyok: napsütés, a szél, a hideg, a meleg és a különféle terepekre adott fizikai válaszok hatására gyorsabban fogjuk égetni a kalóriákat és közben az immunrendszerünk is erősödik.
A szabadtéri sportolás egyik legvonzóbb tulajdonsága, hogy ingyen van. Nem kell havidíjat fizetnünk vagy bérletet vennünk, tagdíjat fizetnünk. A természet ingyen van, mindenkié és az egyik legszebb „edzőtárs”.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.
Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.
A kék fény hatása az alvásra

Sokszor tapasztalhatjuk azt, hogy látszólag indok nélkül nehézséget okozhat számunkra az alvás, azonban ennek hátterében sokszor, az életünkbe már szervesen beépült telefont – és számítógéphasználat állhat. A tettes a kék fény, amely megbolygatja a szervezetünk bioritmusát.
A túrázás, mint bárhol végezhető mozgásforma

A túrázás fő előnyeit nem kell hosszan bemutatni, elég, ha csak egy felejthetetlen kilátásra gondolunk, a természettel való szoros kapcsolatra, közösségi élményre egy teljesítménytúrán, a mozgás örömére vagy más kultúrák megismerésére. A „túrázás” szó hallatán leggyakrabban a hegyekben vagy erdőkben való gyaloglás jut eszünkbe, azonban ezeken kívül is többféle túrázási típusok léteznek. Lépjünk be kicsit ebbe a világba!
A pozitív és a negatív szorongás

A mai napig előfordul, hogy olyan dolgokon szorongok, amelyek már rég aktualitásukat vesztették. Bármennyire is kartávolságban vannak tőlünk a stresszkezelő stratégiákat hirdető oldalak, könyvek, tréningek, sőt már workshopok is, valahogy csak nem sikerül tartósan uralni ezt az érzést. Ugyanis teljesen kordában tartani nem is lehet. Azonban gondolunk rá abból a szempontból is, hogy mit vesz el tőlünk a bizonytalanság?