Menü

Hogyan készüljünk a terhességre?

A terhesség első három hónapja sorsdöntő a kisbaba egészsége szempontjából. Ekkor alakulnak ki a magzat szervei, ilyenkor a legérzékenyebb a külső hatásokra. Éppen ezért fontos, hogy a leendő szülők, főleg a kismama kellő időben felkészüljön az új családtag érkezésére.

Fogamzásgátlók

Szinte minden fiatal pár védekezik a nem kívánt terhesség (és a különböző nemi betegségek) ellen. A spirált 3-6 hónappal a fogamzás előtt ajánlott levetetni, a fogamzásgátló tabletták szedését 3 hónappal a fogamzás előtt kell felfüggeszteni. A következő hónapokban érdemes kondom, vagy hüvelyi pesszárium használatával védekezni. Természetesen, ha ebben az időpontban történik meg a fogamzás, akkor sem kell kétségbe esni, azonban érdemes nőgyógyász tanácsát kérni.

Vitaminok

A szervezet felkészítésének egyik legfontosabb állomása, a megfelelő tápanyagok bevitele, már a tervezett terhességet megelőző időszakban is. Ügyeljünk arra, hogy egészségesen táplálkozzunk. Fogyasszunk vitaminokban gazdag ételeket, de ne változtassunk túlzottan táplálkozási szokásainkon. (pl. ne most döntsük el, hogy vegetáriánusok leszünk). Javasolt, hogy ne csak a leendő kismama, hanem a jövendőbeli apuka is fogyasszon multivitamint. Kismamaként ajánlott olyan készítményt választani, ami kifejezetten várandós kismamák számára készült.

Ajánlott a folsav fogyasztása is, hiszen a fogamzás során rendkívül fontos szerepe van a magzat DNS-ének előállításában. Ez a vitamin főleg a leveles zöldségekben (pl. paraj) és a maájban fordulnak elő. Fontos azonban tudni, hogy a folsav jobban szívódik fel a mesterséges készítményekből, mint a természetes forrásaiból, ezért érdemes rendszeresen tablettás formában szedni. Czeizel Endre professzor kutatásai szerint kb. 0,4 mg folát biztosításához napi 15 tányér spenótot, sóskát, vagy zöld salátát kellene elfogyasztania a kismamáknak.

A folsav mellett fontos a D-vitamin fogyasztása, hiszen ez a vitamin elengedhetetlen a kálcium megfelelő mértékű felszívódásához, így a csontok képződéséhez, és pozitív hatással van az immunrendszerre is.

Dohányzás, alkohol, kábítószerek

A terhességre való felkészülés nem más, mint az egészséges életmód követése, így ezeket a szereket - ha eddig nem is tettük - mindenképpen mellőzni kell. A dohányzást a magzat védelme érdekében már 9 hónappal a tervezett terhesség előtt abba kell hagyni, sőt nem árt, ha a leendő apa is leteszi a cigarettát, mivel a nikotin akadályozza a hímivarsejtek képződését.

Az alkohol és a kábítószerek káros hatásáról, és fogyasztásuk következtéről talán kár is említést tenni. Ezek a készítmények különösen ártalmasak nem csak a leendő szülőknek, de a magzat számára is. Ezek különböző idegrendszeri elváltozásokat okozhatnak már magzati állapotban is. Egy születendő életet nem szabad elrontani drog-, vagy alkoholfogyasztással, hiszen ez hatással lesz leendő gyermekünkre, és saját magunkra is.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?