Összefogás a megtermékenyítések sikeréért
- Dátum: 2012.11.25., 12:18
- Németh Attila
A mesterséges megtermékenyítések nagyobb sikeréért indít kétéves közös kutatói programot a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és a Kaposvári Egyetem.
Bódis József orvosprofesszor, a PTE rektora pénteken az MTI érdeklődésére elmondta: a több mint 755 millió forintos, uniós támogatásból finanszírozott projekt keretében szakemberek a fejlődő embriók anyagcseréjének közvetlen környezetét biztosító tápoldat vizsgálatával derítik ki, melyik embriót érdemes beültetni. Mivel nem magát az embriót vizsgálják, megelőzik annak sérülését.
A PTE-nek a témával kapcsolatos, az MTI-hez eljuttatott sajtóanyaga szerint a két intézmény együttműködése az egészséges embriókra jellemző úgynevezett immunológiai biomarkerek azonosítása mellett kiterjed a megtermékenyítést, a beágyazódást, az embrionális fejlődést kísérő fehérjék, peptidek leírására, azok utólagos és mennyiségi változásainak megismerése.
Hozzátették, olyan fehérjéket és biomolekulákat is szeretnének kimutatni, amelyek alapvetően befolyásolják a megtermékenyített petesejt beágyazódását és az egészséges, méhen belüli embrionális fejlődés elindulását.
A PTE utalt rá: Magyarországon és a fejlett világban is negatív demográfiai változások figyelhetők meg, melyek társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt "időzített bombát" jelentenek. Úgy vélték, a helyzet komoly feladat elé állítja a döntéshozókat és a reprodukció valamennyi területének szakembereit is.
Bódis József az MTI-nek elmondta, hogy Magyarországon évente 5 ezer mesterséges megtermékenyítéssel, beültetéssel járó beavatkozást végeznek, ebből 1200-1500 jár gyermekáldással. A két felsőoktatási intézmény együttműködése elősegítheti a jelenlegi arány javítását.
Forrás: MTI
Fotó: andymoo.re
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?