Menü

Kutya és gyerek? Egy fedél alatt

Régóta felmerülő kérdés, hogyan fér meg együtt a gyerek és a háziállat, pláne egy fedél alatt. Sokan nem tartják a kettőt összeegyeztethetőnek, mások az esetleges betegségektől félnek. A szülők aggodalmait ráadásul a kutyák által féltékenységből széttépett csecsemőkről szóló hírek is növelik. Megint másokban fel sem merül a kérdés: kutya vagy gyerek? Szerintük a válasz egyértelműen is-is, azaz kutya és gyerek. 

Nem mindegy milyen faj és milyen fajta

Dr. Szabó Eszter állatorvos szerint megfelelő odafigyeléssel minden korú gyerek mellett lehet háziállatot tartani, de érdemes több szempontot figyelembe venni:

Az egyik ilyen: Milyen fajt szeretnénk tartani?

- Kutyán, macskán kívül is ma már nagyon sok faj elérhető. A kisrágcsálók, nyulak, görények, halak, hüllők minden gond nélkül beszerezhetőek. Ezek legtöbbje viszonylag egyszerűen tartható és nem kell tartanunk komoly balesetektől. Természetesen, ha valaki egy agresszív, vagy mérget termelő állatot gondoz otthon, azt (a jogszabályok szerint is) úgy kell tartani, hogy ahhoz semmilyen módon ne férhessen hozzá a kisgyerek.

- Ha a kutya mellett döntünk, ne csak a méret legyen meghatározó, a nagyobb testűek között sok nyugodt természetű, gyerekbarát fajtát találunk.  Ha fajtatiszta négylábút szeretnénk, járjuk körbe alaposan a fajtákat, ha sikerült választani, nagyon fontos, hogy jó nevű tenyészetből vásároljunk, ne szaporítótól - tanácsolja a doktornő. - Egy rossz genetikájú fajtatiszta kutya ugyanis sokszor teljesen eltérő jellemvonásokat mutat a fajtánál elvárttól. A golden retriever például eredetileg igazi családi kutya, de amióta "divatkutya" lett, megjelentek közöttük az agresszív példányok is. A csivavák közül sok példány pedig amilyen pici, olyan méregzsák tud lenni.

Egyik kutya, másik gyerek

Az is fontos kérdés, a gyermek, vagy az állat érkezett-e előbb a családba?
Szabó Eszter szerint, ha előbb a kutya/cica volt meg, nagyobb eséllyel lesz féltékeny a gyerekre. Még a kicsi érkezése előtt tisztázni kell a rangsort gazdák és állatok között. A kisbaba születésétől kezdve pedig módszeresen kell összeszoktatni őket. Fontos, hogy a házi kedvenc ne érezze magát hirtelen kegyvesztettnek, ugyanakkor túlzásba sem szabad esnünk a babusgatásával. Ha kétségeink vannak, érdemes szakemberhez fordulni segítségért!

Fontos a higiénia

A legtöbb szülő a betegségektől tart, ám a betegségeket nagyon ritkán és főleg a nem megfelelő higiénia miatt kaphatunk el háziállatainktól. - Ha kedvenceink rendszeresen megkapják az ajánlott oltásokat és parazitaellenes kezeléseket, minimális a megbetegedés kockázata. (Például várandós nők sokkal gyakrabban kapnak Toxoplasma fertőzést kertészkedés közben, mint macskától.) Azt azonban tudni kell, hogy a macskaszőr erősen allergizálhat, sarkosan fogalmazva: az újszülött kisbaba ne aludjon együtt a cicákkal.

Hasznos is lehet

- Összességében úgy látom, egyértelműen jót tesz, ha a gyerekek háziállatokkal nőnek fel, így már korán megtanulják, hogy hogyan bánjanak velük és gondozzák őket felelősségteljesen. Ezen kívül egyre többen igazolják, hogy a kórokozómentességre való törekvés többet árt, mint használ: ritkább az allergia, azt asztma azoknál a gyerekeknél, akik kutyával együtt nőnek fel.

Fotó: sxc.hu

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.