Menü

Szoptatás hosszú távú előnyei

A szoptatás létjogosultságát manapság már talán senki nem kérdőjelezi meg. Rengeteg cikket, tudományos írást, és ismeretterjesztő füzetet olvashatunk a szoptatás előnyeiről, hiszen rengeteg van. De vajon milyen hosszú távú előnyöket nyújt egy szoptatott babának az anyatej és a szoptatás?

Általában az alábbi előnyöket szokták megemlíteni, ha a szoptatásról van szó:

Az anyatej a kizárólagos szoptatás időszakában tökéletes táplálékot nyújt a kisbabának. Összetétele a szoptatás teljes időtartama alatt változik, és így tökéletesen igazodik a csöppség igényeihez. Rengeteg pro- és prebiotikumot tartalmaz, mely elősegíti az egészséges bélflóra kialakulását, valamint az immunrendszert elősegítő, építő immunsejteket is tartalmaz. Az anyatej táplálék, folyadék, a szoptatás pedig kötődést elősegítő, megnyugvást hozó összebújás az anyukával. Mindig kéznél van, olyan mennyiségben, minőségben, és olyan hőfokon, ahogy arra a babának szüksége van. A szoptatás a baba legtermészetesebb és legtökéletesebb táplálási formája, sőt, ennél sokkal több.

Ezeken a mindenki által ismert információkon kívül azonban vannak még olyan tudományosan bizonyított tények is, melyek talán kevésbé ismertek, de amelyek még inkább arra bíztatják az anyákat, hogy igenis érdemes az olykor nehézségekkel járó szoptatásért, és anyatejért harcolni.

A következő felsorolás olvasható a La Leche Liga honlapján is (lll.hu):

A szoptatott gyermekeknek magasabb az IQ-juk, mert az anyatejben lévő koleszterin és más zsírfajták segítik az idegszövet növekedését. Az anyatejjel táplált babák látásélessége jobb.

Az egy évnél tovább szoptatott gyermekek esetében ritkábban van szükség fogszabályozásra. Az arcizmok a szopásnak köszönhetően jobban fejlődnek. Az anyatej ízének finom változásai pedig előkészítik a kisbabát a szilárd ételek széles választékának elfogadására.

A kutatások kimutatták, hogy a szoptatott csecsemők körében ritkábban és kevésbé súlyos formában fordulnak elő felsőlégúti fertőzések, nehézlégzés, tüdőgyulladás és influenza, a fül fertőzéses megbetegedése, ritkább a mandula eltávolítása is. Szoptatott csecsemőknél kevesebb a húgyúti fertőzés. Azok a gyermekek, akiket nem szoptattak, gyakrabban kerülnek vakbélgyulladással kórházba.

Az elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy azoknak a felnőtteknek, akiket csecsemőkorukban szoptattak, a koleszterin szintjük alacsonyabb. A szoptatott csecsemők szívverése lassúbb.

A szoptatott kisbabák között ritkábban fordul elő hasmenés és gyomor-bélrendszeri fertőzés. A legalább hat hónapig tartó kizárólagos szoptatás csökkenti az ételallergia kockázatát. A szoptatás a felnőttkori Crohn-betegség és colitis ulcerosa kockázatát, valamint a fiatalkori reumatoid arthritis előfordulását is csökkenti.

A szoptatott csecsemők jobban reagálnak az oltásokra és az anyatej segíti a kisbaba saját immunrendszerének érését. A szoptatás ezeken kívül még csökkenti a gyermekkori rák és a cukorbetegség kockázatát.

Mivel az anyatej kevesebb sót és kevesebb fehérjét tartalmaz, kevésbé terheli a kisbaba veséjét. A szoptatott csecsemők körében ritkább az allergiás ekcéma, a szoptatott kisbabák karcsúbbak egyéves korukban, és későbbi életükben is kevésbé valószínű, hogy elhíznak, valamint ritkább a székrekedés. A szoptatott kisbabák széklete kellemesebb illatú.

És ami még nagyon fontos, de immáron az anya szempontjából: szülés után a szoptatás hatékony kalóriaégető módszer, így a felesleges kilókat könnyebben leadják a babájukat szoptató nők, mint azok, akik babájukat nem szoptatják. A szoptatás olyan légkört és kapcsolatot teremt, mely miatt kisebb a depresszió előfordulása a szoptató anyáknál. A szoptatás csökkenti az anyánál a mellrák, a petefészekrák és méhrák kockázatát, építi a csontok szilárdságát, így csökkenti a csonttöréseket valamint a csontritkulást a későbbi életkorban. Ezeken kívül pedig még hosszú távon csökkenti a II-es típusú cukorbetegség kockázatát is és a szívproblémák előfordulása is kisebb azoknál a nőknél, akik szoptattak.

Ezek után már csak egy kérdés maradt: vajon érdemes elfogadni bárkitől is a tápszerajánlást, akár saját vagy gyermekünk érdekeit is vesszük figyelembe?

Írta: Tóthné Takács Diána
Forrás: lll.hu, lansinoh.hu
Fotó: sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?