Nem csak friss gyümölcs helyett
- Dátum: 2013.01.17., 09:46
- Németh Attila
Saját tapasztalat alapján állíthatom, ha az emberre, de főként a nőkre(!) rátör a jól ismert édesség utáni vágy, és nem csokoládéval szeretnék tompítani, hanem valami egészségesebbel, aszalt gyümölcsöt kell fogyasztani. A vitaminokban gazdag csemege különösen ilyenkor, a téli időszakban remek választás.
Természetesen nem érdemes összehasonlítani a lédús, friss déligyümölcsöket az aszaltakkal, de ha már tényleg unjuk a banánt, és még inkább az ilyenkor aktuális citrusféléket, érdemes szétnézni az aszalt gyümölcsök egyébként egyre szélesebb választéka között.
Kalóriatartalmuk ugyan némileg magasabb, mint a friss gyümölcsöké, hiszen kivonták belőlük a vizet, ezért mindent koncentráltan tartalmaznak, viszont így intenzívebb az ízük, és valóban elaltatja, - ha csupán kis időre is - az édesség utáni vágy kisördögét. Magas cukortartalmuk miatt ugyanis tényleg édesek. Ezen kívül a legjobb rostforrások közé tartoznak, kis túlzással azt is mondhatnánk, hogy kitisztítják az emésztőrendszerünket.
Igen széles a választék, a szerencsésebbek például nem használták fel az összes, netán még az ősszel, saját maguk(!) által aszalt szilvát a karácsonyi gyümölcskenyérbe és még maradt. A szilva ugyanis különösen jó emésztésserkentő, sok folyadékkal fogyasztva serkenti a gyomor és bélműködést, így kiváló ellenszere a székrekedésnek. A-vitamintartalmának köszönhetően pedig a bőr, a haj és köröm állapotára is jó hatással van. A sárgabarack is rendkívül gazdag A-vitaminban, ráadásul sok ként is tartalmaz, ami szintén szépíti a bőrt, erősíti a hajat, körmöt.
A legközismertebb – és árban is legelérhetőbb - a mazsola, amely magas vastartalma miatt ajánlott. Ez utóbbi pedig nem elhanyagolható, ha figyelembe vesszük, milyen gyakori a nőknél a vashiány. A szőlő aszalt változata a szilvával egyetemben remek antioxidáns. Tartalmát tekintve értékesebbnek számít a vörös szőlőből készült változata, melynek héja bioflavonoidokat és P-vitamint tartalmaz. Utóbbi – C-vitaminnal együtt – gyulladásgátló, baktérium és vírusölő.
Az aszalt gyümölcsöket fogyaszthatjuk magukban, de joghurtba téve is ízletes és egészséges finomság.
A témával kapcsolatos következő cikkünkben többek között a füge és a datolya pozitív tulajdonságait mutatjuk be.
Fotó: sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.