Menü

Újra itt a farsang!

Eljött a vidám mulatságok, a bálok, a hajnalig tartó lakomák ideje, hiszen itt van újra a farsang.

Sokan nem tudják, de a farsang időszaka hosszú hetekig tart, pontosan vízkereszttől (január 6-tól) hamvazószerdáig, azaz a nagyböjt kezdetéig tart. Hazánkban a középkortól tartják a farsangot, elsősorban német hatásra.

A farsangi mulatságokat egy ősi hiedelem hívta életre: a középkorban azt hitték az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban _ amikor rövidek a nappalok és hosszúak az éjszakák _ a Nap elgyengül, és gonosz szellemek kelnek életre. Vigalommal, jelmezes felvonulással, boszorkánybábu elégetésével igyekeztek elűzni a rosszakat.

A szokások és a hiedelmek többsége, így a maskarás, álarcos alakoskodások is, a mulatság utolsó napjaira, a farsang vasárnapra, farsang hétfőre, vagy húshagyó keddre koncentrálnak. Ebben az időszakban a szórakozásé volt a főszerep, a falvakban is felhagytak a mindennapos munkálatokkal. Régen a farsang idején a fonóházakban minden este zajlott valamilyen vidám esemény, énekeltek, táncoltak, mulatoztak, játszottak. Az utolsó fonóházi összejövetelen elbúcsúztatták a telet, a farsangot és hivatalosan megkezdődött a tavaszvárás.

A farsangi alakoskodás a 15. századtól ismeretesek., ilyenkor a feje tetejére állt a világ. A magyar falvakban az alakoskodók beöltöztek különböző jelmezekbe, hazánkban igen gyakoriak az állatalakoskodások, a medve, a ló, a kecske, vagy a gólyaalakoskodás. Gyakran eljátszották az ál-lakodalmat, az ál-temetést. Itthon az egyik leghíresebb farsangi alakoskodó felvonulás, a Mohács környéki busójárás.

A magyar paraszti életben is a farsangi időszak az udvarlás, a párválasztás ideje is volt, éppen ezért jó alkalmat adott arra is, hogy tréfásan, vagy olykor durván figyelmeztessék azokat, akik elérték a házasságra a megfelelő kort, de még pártában voltak. A csúfoló szokások ugyancsak a farsang végéhez kapcsolódnak.

A farsangi ételek közül a legnevezetesebb a farsangi fánk.

Forrás: sze.hu
Fotó: sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?