Menü

Újra itt a farsang!

Eljött a vidám mulatságok, a bálok, a hajnalig tartó lakomák ideje, hiszen itt van újra a farsang.

Sokan nem tudják, de a farsang időszaka hosszú hetekig tart, pontosan vízkereszttől (január 6-tól) hamvazószerdáig, azaz a nagyböjt kezdetéig tart. Hazánkban a középkortól tartják a farsangot, elsősorban német hatásra.

A farsangi mulatságokat egy ősi hiedelem hívta életre: a középkorban azt hitték az emberek, hogy a tél utolsó napjaiban _ amikor rövidek a nappalok és hosszúak az éjszakák _ a Nap elgyengül, és gonosz szellemek kelnek életre. Vigalommal, jelmezes felvonulással, boszorkánybábu elégetésével igyekeztek elűzni a rosszakat.

A szokások és a hiedelmek többsége, így a maskarás, álarcos alakoskodások is, a mulatság utolsó napjaira, a farsang vasárnapra, farsang hétfőre, vagy húshagyó keddre koncentrálnak. Ebben az időszakban a szórakozásé volt a főszerep, a falvakban is felhagytak a mindennapos munkálatokkal. Régen a farsang idején a fonóházakban minden este zajlott valamilyen vidám esemény, énekeltek, táncoltak, mulatoztak, játszottak. Az utolsó fonóházi összejövetelen elbúcsúztatták a telet, a farsangot és hivatalosan megkezdődött a tavaszvárás.

A farsangi alakoskodás a 15. századtól ismeretesek., ilyenkor a feje tetejére állt a világ. A magyar falvakban az alakoskodók beöltöztek különböző jelmezekbe, hazánkban igen gyakoriak az állatalakoskodások, a medve, a ló, a kecske, vagy a gólyaalakoskodás. Gyakran eljátszották az ál-lakodalmat, az ál-temetést. Itthon az egyik leghíresebb farsangi alakoskodó felvonulás, a Mohács környéki busójárás.

A magyar paraszti életben is a farsangi időszak az udvarlás, a párválasztás ideje is volt, éppen ezért jó alkalmat adott arra is, hogy tréfásan, vagy olykor durván figyelmeztessék azokat, akik elérték a házasságra a megfelelő kort, de még pártában voltak. A csúfoló szokások ugyancsak a farsang végéhez kapcsolódnak.

A farsangi ételek közül a legnevezetesebb a farsangi fánk.

Forrás: sze.hu
Fotó: sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.