Menü

A télikert növényei

  • Dátum: 2013.03.14., 12:45

Egy növényekkel betelepített télikert a lakótér szempontjából ingyenes klímaberendezésként működhet, a ház energiamérlegét pozitívan befolyásolhatja.

A télikert télen felfogja a meleget, nyáron viszont nem engedi ki a hideget. Télen a felmelegedett levegő a télikerten át bejut a ház többi részébe. Nyáron a növények azáltal, hogy leveleiken keresztül párologtatnak, hőt vonnak el környezetükből, megfelelő árnyékolást biztosítanak és így sokkal kellemesebbé tehetik a belső klímát. (Azért a télikert felső árnyékolásáról se feledkezzünk meg, erre a leginkább a motoros irányítású napvédő alkalmas).

A télikertben olyan növényeket is tarthatunk, amelyek a mi vidékünkön egyébként nem élnek meg. A legfontosabb, hogy biztosítani tudjuk a megfelelő páratartalmat és a hőmérsékletet.

A télikert kedvelt növényei a pálmák, a selyemmályva, a hibiszkusz. Trópusi hangulatot teremt a filodendron, a papagájvirág, a flamingó és a citrusfélék. Ez utóbbiakról gondos ápolással sajátcitromot, narancsot is szüretelhetünk, ha szerencsések vagyunk. Jól érzik magukat a télikertben az orchideák és a kaktuszok is. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne zsúfoljuk tele a teret virágokkal, mert ápolásuk is nehezebb, s mi sem férünk el.

A télikertben a virágföld hamarabb kiszárad, ezért a növények vízigénye a gyorsabb felmelegedés miatt általában nagyobb. A párolgást csökkenthetjük, ha a földet mulccsal, vagy talajtakaró növényekkel fedjük. A télikertben elhelyezett virágoknál is fontos a lágy víz, az esővíz használata. Lehetőleg a levegővel azonos hőmérsékletű legyen a víz.

Fotó:
sxc.hu

A sorozat előző része:
Kinn is vagyunk, benn is vagyunk: a télikert

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.