Neveljünk fűszernövényeket
- Dátum: 2013.03.28., 10:03
Nem kell kert ahhoz, hogy ételeinket friss fűszerekkel tegyük ízesebbé. A balkonládában, vagy a konyha ablakában is nevelhetünk zöldfűszereket.
Fűszernövényeink nagy része mediterrán területekről származik, ezért a legtöbb a napos, meleg, vizes talajt kedveli. A szupermarketekben általában kaphatunk ilyen növényeket, de jobban tesszük, ha kertészetben tájékozódunk, ott ugyanis tanácsot is kapunk az ültetéshez.Átlagos évben március végén már vethetjük a növényeket, de az idei egyáltalán nem tartozik az átlagosok közé. Áprilisnál előbb szabadba ne vessük el a magokat.
A legnépszerűbb fűszernövények: petrezselyem, bazsalikom, kakukkfű, lestyán, rozmaring, citromfű, snidling, metélőhagyma, majoranna. A fűszernövények termesztése nagyon egyszerű, se sok helyet, se sok energiát nem igényel, arra azonban ügyeljünk, hogy a föld mindig kellően nedves legyen. A gondoskodást meghálálják, az eredmény kimondottan kielégítő, hiszen 1-2 csipet zöldfűszer miden ételt egyből frissé varázsol.
Fotó:
sxc.hu
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.