Tévhitek a szoptatással kapcsolatban II.
- Dátum: 2013.05.12., 10:39
Összeszedtük a leggyakoribb tévhiteket a szoptatással kapcsolatban, melyeknek köszönhetően hamar abbamaradhat az egyik legcsodálatosabb időszak egy anya életében.
Régen nagycsaládok voltak. Több generáció élt együtt. A kis totyogótól az öreg dédiig. Változik a világ, sajnos ezt mára „elveszítettük”. Pedig ez volt az egyik kulcsa annak, hogy mindenki tudta, hogyan is kell szoptatni. Cikkünk első részében öt gyakori tévhitet oszlattunk el, most pedig további 11 tévhit következik.
6. két órán belül nem szabad mellre tenni a babát
Ennek okaként ezt szokták emlegetni: “ha friss tej keveredik a félig emésztetthez a baba gyomrában, az hasfájást okoz.” Csakhogy az anyatej a baba számára a legtökéletesebb táplálék, nagyon könnyen és gyorsan megemészti. Ehhez kb. másfél órára van szüksége, hogy az elfogyasztott mennyiséget teljesen megeméssze. Így teljesen természetes, ha a baba 1-2 óránként szopizik.
7. a szopott mennyiséget mérni kell
Az anyatej összetétele folyamatosan változik még egy napon, sőt egy szopáson belül is. Hiába tudjuk tehát, hogy egy csecsemő hány gramm tejet szopott egy alkalommal, nem tudjuk megmondani, hogy az adott mennyiséget milyen összetételű tejből fogyasztotta.
Reggel minden édesanyának több tej van a mellében, ebben a több tejben viszont nagyobb a hígabb, első tej aránya. Ahogy telik a nap, a tej mennyisége csökken, a zsíros, hátsó tej aránya viszont nő. Ennélfogva az este szopott tej lehet, hogy mennyiségét tekintve kevesebb, viszont sokkal laktatóbb és táplálóbb.
8. nagy melegben a babát teáztatni kell, vagy vízzel itatni
Az anyatej mintegy 87%-a vizet tartalmaz, mely kielégíti a baba folyadékszükségletét. Nagy melegben a babát gyakrabban tegyük mellre, hogy a laktózdús, szomjoltó első tejből minél többhöz hozzájusson.
9. A babának naponta testsúlyának egyhatodával egyenlő mennyiségű anyatejet kell elfogyasztania
Minden baba máshogy hasznosítja az anyatejet, így ha a baba egészséges, szépen gyarapszik, akkor nem érdemes azzal foglalkozni, hogy grammokban mérve mennyit eszik.
10. próbaszoptatással megállapítható, hogy mennyit eszik a baba
Nem igaz, ugyanis az adott szoptatás alkalmával a szopott mennyiség csak attól függ, hogy a baba mennyire volt éhes. Ahogy a felnőtt emberek étvágya is változó (napszaktól, évszaktól, időszakoktól függően), úgy a babák sem esznek mindig egyforma mennyiséget.
11. fejéssel megállapítható, hogy az anyának mennyi teje van
A lefejt tej mennyisége egyetlen dologról ad felvilágosítást: arról, hogy az anya mennyit tud fejni.
Még a legrutinosabban fejő kismama sem lehet annyira hatékony és ügyes, mint szopizó kisbabája.
12. fertőzés vagy mellgyulladás esetén, ill. lázasan nem lehet szoptatni
Fertőzés esetén a babának az a legjobb, ha szopizik, hiszen az anya a fertőzés ellen ellenanyagokat termel, mely megtalálható az anyatejben is, így védi babáját attól a fertőzéstől, mely az anyát megbetegítette. A mellgyulladás legjobb gyógymódja a mell minél teljesebb kiürítése, így a szoptatás felfüggesztése a mellgyulladás alatt nemhogy segítene, de akár még árthat is. A lázasan szoptatás ellen pedig az a nevetséges tézis él, hogy ilyenkor a tej leforrázza a baba torkát
13. ha a baba hány vagy hasmenése van, fel kell függeszteni a szoptatást
az ilyen fertőzések esetén kár lenne a babától elvonni a legjobb „gyógyszertől”, ez segíti legjobban helyreállítani a baba bélrendszerét. A szopás mint tevékenység pedig megnyugtatja, vigasztalja, csökkenti a pici fájdalmát, levertségét a nehéz napokban.
14. ha az anya gyógyszert szed, nem szoptathat
Nem igaz, mert szinte minden gyógyszercsoportban található olyan gyógyszer, mely összeegyeztethető a szoptatással, csupán az orvost kell tájékoztatni arról, hogy szoptatunk, és ennek megfelelően írjon nekünk gyógyszert
15. a tápszer majdnem ugyanolyan jó, mint az anyatej
Nem igaz, ugyanis a tápszer csupán az anyatej silány „utánzata”, teljesen más összetételű, minden babának ugyanolyan, míg az anyatej mindig az adott baba igényeit szolgálja. A tápszer nem tartalmaz ellenanyagokat, enzimeket, hormonokat és élő sejteket, valamint fehérje és zsírsavösszetétele sem olyan, mint az anyatejé. Igyekeznek mindig dúsítani valami vitaminnal, egyéb összetevővel, de messze elmarad még így is az anyatejtől.
16. Nem normális dolog, ha a baba akkor szopizik, amikor akar, meg kell tanulnia a rendet.
Miért, az normális, hogy egy újszülöttet 3 óránként szoptatunk, amikor másfél óránként kiürül a gyomra? Az igény szerinti szoptatás jó a babának, és a mamának is, hiszen a gyermek megtanulja a táplálékfelvétel kontrollját, így annyit eszik, amennyi szükséges, és az anyának megtanítja elfogadni gyermeke igényeit. Így az igény szerint hosszú távon szoptatott baba esetében ritkábbak a táplálkozási zavarok és az elhízás. Arról nem is beszélve, hogy az igény szerinti szoptatás esetén a baba nem csak akkor kerül mellre, ha éhes, hanem ha vigasztalásra vágyik, álmos, vagy csak épp csak szopizni akar (ezt hívjuk komfort szoptatásnak).
Tóthné Takács Diána
Forrás: lll.hu
Fotó: sxc.hu
Kapcsolódó cikkünk:
Tévhitek a szoptatással kapcsolatban I.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.