Menü

Korhoz köthető ortopéd betegségek II.

  • Dátum: 2013.05.23., 10:22

Sorozatunkban a növekvő gyermekeknél előforduló ortopéd betegségekről és gyógymódjaikról, felismerhetőségükről beszélgetünk szakemberrel.

 A praxisomban volt olyan eset, amikor az édesanya azzal hozta hozzám a 7 hónapos babáját, hogy a gyerek egy ideje nem mozgatja a jobb lábát-magyarázza Dr. Lengyel Zsuzsanna- Gondosan végig vizsgáltam, ultrahanggal is megnéztem, de az égvilágon semmilyen okot nem találtam arra, hogy a bab ne mozogjon rendesen – meséli izgatottan a történetet.

Végül készítettünk egy röntgenfelvételt, amely kimutatta, hogy a baba combcsontján hosszában egy hajszál vékony repedés, úgynevezett zöldgally törés látható. Ez tipikusan olyan eset – fogalmaz Dr. Lengyel Zsuzsanna – amikor a gyereknek nem fáj semmilyen ízülete, vagyis nem kezd sírni a mozgásra, csak nem végez bizonyos mozdulatokat, amelyek kellemetlenek lennének számára. 

Ilyen lehet például, amikor a már szaladgáló gyerek hirtelen sántítani kezd, hogy kímélje a lábát. Ez azonnali kivizsgálásra ad okot, mert egy apró gyulladástól a komolyabb, feltétlen kezelést igénylő, ám rejtett sérülésig, bármi lehet az oka. Az említett esetben, a 7 hónapos baba gyakorlatilag kíméletesen mozgatva, magától gyógyult, mert az ilyen fiatal szervezet megoldja ezeket a sérüléseket, még csak azt sem kell kutatnunk, mi okozhatta. Hiszen a leggondosabb szülő sem figyeli minden másodpercben a gyermekét. Lehetett egy kis elcsúszás a járókában, vagy beakadhatott a lába játék közben a kiságy rácsába.

A lényeg, hogy az anyuka fontosnak tartotta, hogy utána járjon a dolognak – mondja határozottan – mert sokszor nem maga a sérülés, hanem a nem megfelelő kezelés vagy a kezelés hiánya járhat hosszú távú következményekkel.

Sorozatunk előző része:
Korhoz köthető ortopéd betegségek I.

Fotó:
sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?