Menü

Gyógyvizeink: A legújabb gyógyvizünk

  • Dátum: 2013.07.28., 18:37

A Mátra és a Bük találkozásánál, egy kis völgyben fekszik Demjén - ezt a települést az ország legújabban feltárt gyógyvize teheti országosan ismertté.

Még nem sokan ismerik a demjéni gyógyvizet, pedig a szakértők szerint az ország legjobbjai közé tartozik, miután igen széles körben sikerrel alkalmazható.
A víz 690 méter mélyről tör fel és 68 Celsius fokos, a vegyi elemzések szerint nátrium, kálcium, hidrogénkarbonátos, kemény flouridos, kénes, melynek jelentős a vas és kova tatalma is.

Leginkább a reuma, az úgynevezett degeneratív ízületi betegségek, a csontritkulás esetén javasolják a kúraszerű alkalmazását. Igen jó eredményeket értek el a köszvényeseknél is, de csontsérülés, ortopédiai műtétek előtt és után is ajánlott.

A demjéni gyógyvíz magas kén tartalma azért is fontos tulajdonság, mert a kén beépülhet a porcba, így segítve a kopásos, degeneratív ízületi betegségben szenvedőket. A kálcium gyulladáscsökkentő hatású, míg a magnézium az izmok működését javítja., ráadásul a stressztűrő képességet is fokozza.

A kúraszerű alkalmazás viszont egyáltalán nem javasolt terhesség, trombózis, magas vérnyomás, keringési zavar, rosszindulatú daganat, asztma esetén.
A demjéni fürdő igazi gyöngyszem a Hegyeskő-völgyben. A római kori hangulatot idézi meg. A fürdő benti részén két gyógyvizes medence található, kint viszont öt különböző hőfokú medencében pancsolhatunk. Ezen kívül 25 méteres úszó, árnyékos gyerekmedencével várják a kikapcsolódásra vágyókat. Több élményelem, nyakrafolyók, levegőbuzgárok, csúszdapark fokozzák az élvezetet.

A fürdő talán egyetlen hibája, nem számoltak azzal, hogy igen felkapott hely lesz rövid időn belül, így az alapterülete nem túl nagy. A nyári szezon közepén korán kell érkezni a kényelmes helyért. Viszont, aki megteheti annak feltétlenül ajánlatos kipróbálni az éjszakai fürdőzést, ugyanis itt még ezt is lehet.

Fotó:
sxc.hu

Egy kis figyelmesség, ami közösségeket melegít – szép példa egy kis településről

Van, amikor nem nagy szavakra, hanem apró, őszinte tettekre van szükség. Hőgyészen most pontosan egy ilyen kezdeményezés született: az egyik virágműhely előtt elhelyezett közösségi kabátponttal a település rászoruló családjain szeretnének segíteni.

Tükrök a lakásban – ezekre a helyekre a feng shui szerint inkább ne tedd

A tükör különleges lakberendezési elem: tágítja a teret, világosabbá teszi a szobát, és praktikus is. A feng shui szerint azonban nem mindegy, hova kerül, mert a tükrök nemcsak a fényt, hanem az energiákat is „visszaverik” és megsokszorozzák. Nézzük, hol érdemes inkább elkerülni őket!

Fűtési módszerek egészségügyi mérlegen

A fűtési szezonban nemcsak a meleg, hanem az otthonunk levegője is megváltozik, ami közvetlen hatással van a közérzetünkre és az egészségünkre. Nem mindegy, mivel fűtünk, hiszen a különböző megoldások eltérően befolyásolják a levegő minőségét, a páratartalmat és a légúti panaszok kialakulását.

Digitális nagytakarítás az év elején

A január sokszor a rendrakás idejét jelenti – kidobunk, átválogatunk és szelektálunk magunk körül. Miközben a lakásban helyet csinálunk, a telefonunkon és a laptopunkon gyakran észrevétlenül ott marad a káosz és semmi sem változik. Holott az e-mailek, az alkalmazások és a fotók halmozása legalább akkora pszichés terhet jelent, mint egy hónapok óta kacatokkal tele lévő polc.

Így használd fel a maradék szaloncukrot

Maradt otthon a spájz zugában egy zacskónyi szaloncukor karácsonyról? Íme pár tipp, hogy ne kelljen kidobni.