Menü

A nyolc hónapos baba

A nyolc hónapos babákat röviden úgy jellemezhetnénk: eleven kis kommandósok, akik a lakás minden szegletével megismerkednének, még akkor is, ha ez egyáltalán nem biztonságos.

A nyolc hónapos csemeték többsége ekkora már stabilan ül, akár órák hosszat is. Képesek hason fekvésből is feltornázni magukat ülő pozícióba. Továbbra is a kedvenc mozgásformájuk a kúszás, mászás, s ezt egyre tökéletesebben kivitelezik. Néhányan már próbálkoznak a felállással is, ha például képesek jól megkapaszkodni a kiságy rácsaiba, akkor előbb-utóbb felhúzzák magukat. Mivel most már bárhová eljut, ezért különösen vigyázzunk rá. Ha számunkra nem tetsző helyre telepszik, vagy olyan helyen matat, ami a testi épségét veszélyezteti, erélyesen szóljunk rá és vigyük máshová. Még véletlenül se vágjunk a kezére, vagy kiabáljunk rá, egyszerűen a hangnemmel éreztessük, hogy ezt most nem szabad.

Azt is észrevehetjük, hogy egyre ügyesebben használja a hüvelyk- és mutatóujját csippentésre, valami felszedésére. Néhányan már tudnak tapsolni, vagy integetni, de akkor se keseredjünk el, ha a mi gyermekünk ezeket még nem tudja, hiszen mindenki másképp fejlődik.

Továbbra is alaposan feltérképez, megvizsgál mindent és ha lehetősége adódik rá, akkor az adott tárgyat a szájába is veszi.

Imádja a tükröket, a tükörképét, s ez egy jó móka, játék lehet számára.

Már céltudatosság, szándékosság figyelhető meg a mozdulataiban, tetteiben, nem esetleges a mozgása, ha kinéz valamit magának, akkor megszerzi. Néhány csemetében már felébredhet az igazi öntudat is, ami leginkább akkor nyilvánul meg, ha megpróbáljuk megfosztani játékától.

Továbbra is kétszer alszik napközben, egyet délelőtt, egyet pedig délután.

Egyre több étel kerülhet bevezetésre, most már adhatunk neki tejtermékeket, túrót, kevéske joghurtot, de a tehéntejet továbbra is kerüljük.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?