Barangolások Magyarországon – a Közép – Dunántúl központja, a királynék városa: Veszprém
- Dátum: 2013.10.20., 12:09
- állatkert, Érseki Palota, királynék városa, Kittenberger Kálmán, Művészetek Háza, Óváros tér, Porcelánium, Séd-patak, Tűztorony, Veszprém, Veszprém-völgy
A Közép – Dunántúl oktatási központja és egyik legpatinásabb belvárossal rendelkező települése Veszprém, melynek központjában található megannyi műemlék – jellegű épületét ízlésesen felújították az elmúlt években, így kellemes időtöltés lehet egy sétát tenni a műemlék épületek között.
A város legszebb része a sziklaszirten magasodó várnegyed, mely a távolból nézve is pazar látványt nyújt, míg paloták, múzeumok és templomok között húzódó utcán sétálva igazán barokk hangulatban érezheti magát az ember. A várnegyedben található az ország egyetlen, teljesen épen maradt barokk utcája, melynek bejárata az Óváros térről nyílik, amely stílusos régi házaival megadja az alaphangját a városban tett sétánknak.
A 48 méter magas Tűztorony alapját IV. Béla idejében építették, akkor őrtoronynak szánták, és a három részre szakadt országban a török idők végéig védelmi feladatokat kapott. Az 1801-es földrengésben ledőlt és megrongálódott tornyot újjáépítették, mely lehetővé tette a város állandó megfigyelését, tüzek észrevételét. Ebből a célból állandó toronyőr szolgált a toronyban, aki éjjel-nappal vigyázta a várost. A torony mai formája 1811. és 1817. között épült meg, melynek réztorony órája minden egész órája verbunkos zenét játszik, de negyedóránként is üt egyet - egyet. A torony látogatható, melyre feljutva csodálatos kilátás nyílik a barokk várnegyedre és belvárosra. A mellette található volt tűzoltószertárban étterem és borbár nyújt élvezeteket a betérő vendégeknek.
Az innen egy kőhajításnyira található a Művészetek Háza, melyben állandó és időszaki kiállításokat is megtekinthet a látogató, mindemellett más olyan művészeti galériák is találhatók a városban, mint a Dubniczay-palota, ahol a László Károly kortárs gyűjtemény festményei egyedi hangulatot árasztanak régi, málló festékes falakról.
A várnegyedben található a barokk Érseki Palota melynek ódon épületegyüttesében idegenvezetést is lehet igényelni, mely igényesen bemutatja az épület mellett a püspökség történetét. A sétálóutcán mindenképp érdemes felkeresni a Szent Mihály Székesegyházat is, ahol is évszázadokon keresztül koronázták a magyar királynékat. A városrészben még számos múzeum, templom és köztéri szobor található, mely közül a legismertebb az utca végén a vár fokán álló Gizella királyné és István király szobra, amely mellől letekintve gyönyörű panoráma nyílik az alatta fekvő várvölgyre.
A várvölgy folytatásában fekszik a Kittenberger Kálmán nevét viselő veszprémi állatkert, melyet az elmúlt évtizedben, részben európai uniós támogatásból fejlesztettek, így a gyönyörű természeti környezetben lévő állatkert végre vidám kikapcsolódást kínál, ahol az állatok korszerű, kényelmes kifutókban élnek és tekinthetők meg. Az állatkertben rengeteg programon lehet részt venni, mint Csimpánzvilág és Böbe majom tanodája. Van állatsimogató, és a Kölyökdzsungel, mely egy 300 négyzetméteres fedett játszóház, valamint az Afrika-ház, amelyek révén akár rossz idő esetén is egy egész napot eltölthetünk itt. A Gulya-dombon elterülő Afrika-szavanna kifutó területén pedig, zsiráfok, orrszarvúk és zebrák élnek szabadon és figyelhető meg életközösségük az idelátogató számára. Ha mindezt végigjártuk, akkor egy késő délutáni pihenésre és relaxációra vagy ebéd utáni sétára legalkalmasabb a Veszprém-völgy. A Séd-patak völgyét a közelmúltban újították fel, s az eredmény önmagáért beszél, az EU-s támogatásból kivitelezett terület a pihenni vágyók igazi kedvence lett. Találhatunk itt vízfolyást kis vízesésekkel, csobogókkal, rendezett parkosított ligetet padokkal és felújított ódon épületmaradványokkal. A lenyűgöző hangulatú sétaút a veszprémi várat köti össze az állatkerttel.
Ha bejártuk Veszprémet, s több időnk is van, a környéken látnivalót találhatunk. Felkereshetjük Nagyvázsonyt, Mátyás király legendás fekete serege egyik legkiemelkedőbb katonájának, Kinizsi Pálnak várát, látogatást tehetünk a herendi Porcelániumban is, ahol megnézhetjük a világhírű termékek előállítását. Az Északi – Bakonytól körülölelt hegyek között találhatjuk Zircet, ahol az apátsági templomot, illetve a hatalmas arborétumot tekinthetjük meg. Továbbhaladva vadregényes környezetben található cseszneki várat is megmászhatjuk. Ennyi látnivaló megtekintése után pedig nem marad más, mint megannyi életre szóló élmény…
Fotó:
sxc.hu
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!