Menü

Gyógyvizeink - Török kori csobbanás

Létezik egy fürdő a fővárosban, amelynek hangulata leírhatatlan. Medencéiben elmerülni olyan, mintha időutazást tennénk a középkori Magyarországra. A gyógyító víz erejét annak érdemes kipróbálni a Király fürdőben, aki valami igazán egyedire, különleges élményre vágyik.

A Király fürdő igen különleges gyógyfürdő. Még a török korban, a XVI. század közepén, 1565-ben kezdték el építeni, Arszlán budai pasa parancsára. A fürdőt utóda Szokoli Musztafa fejezte be. Már akkor sem és most sincs melegvíz bázisa, a gyógyvizet a közeli Lukács-fürdő környékéről nyerik és szállítják el ide a mai napig is. A törökök Buda elfoglalása után egyébként azért építették ezt, hogy a várfalon belül is biztosítva legyen a fürdés lehetősége.

Már Buda visszafoglalása után, a XVIII. század legvégén, 1796-ban a König család tulajdona lett _ innen a neve is, magyarosítva, Király-fürdő. Ez a család aztán teljesen újjáépíttette, de úgy, hogy az eredetit ötvözték az újjal és így egy fantasztikus hangulatú fürdő jött létre. Sajnos a II. világháborúban teljesen megsemmisült az épület, s csak 1950-ben tudták helyrehozni.

A négy gyógy-, egy merülőmedencével, és jakuzzival rendelkező fürdő vize nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos és szulfátos-kloridos hévíz, amelynek a fluoridion tartalma is jelentős.

Főleg a gerincdeformációtól, porckorongsérvtől, idült és félheveny ízületi gyulladástól, valamint az ízületek degeneratív betegségeitől szenvedőknek ajánlják a Király-fürdő vizét. Azok, akik idegzsábától, a csontrendszer mészhiányos állapotától kínlódnak szintén javulást várhatnak kúraszerű alkalmazásával. A sérülés, műtétek, operációk utáni állapotokból is könnyebben felépülhetünk a hévíz segítségével.

Fotó:
termalfurdo.net

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!