Álmok jelentése a várandóság alatt
- Dátum: 2013.11.04., 12:48
- álmok jelentése, kismama, lelki kiegyensúlyozottság, várandóság
Sok kismama számol be arról, hogy többet álmodik, mint korábban. Ráadásul álmaik gazdagabbak, élénkebbek, és kidolgozottabbak. Vajon egy kismama valóban másképp álmodik, és mást jelentenek az álmai?
Az álmok egyik fő szerepe az érzelmek feldolgozásában érhető tetten. Az álmok segítenek átértékelni élményeinket és tapasztalatainkat, ez a folyamat nélkülözhetetlen a szellemi és lelki egyensúly fenntartásában.
Nos, a kismamák esetében is ezekből az alapvető megállapításokból kell kiindulnunk. A kismamák valószínűleg nem feltétlenül álmodnak többet, mint egyébként. A bevezetőben említett tapasztalatok, abból származhatnak, hogy a kismamák általában aluszékonyabbak, de gyakrabban is ébrednek meg (például gyakoribb vizelési inger, vagy a magzatmozgások miatt). Ezért ha nem is álmodnak többet, jobban emlékeznek az álmaikra, mivel a gyakoribb ébredések miatt kisebb arányú náluk a mélyalvás.
A terhesség nagyon jól példázza azt az új helyzetet, ami tele van kérdésekkel, változással és mindezt rengeteg érzelmi aspektus is övezi. Ezt mind- mind fel kell dolgozni egy kismamának, nem csoda hát, ha álmaik is tükrözik ezt az érzelmileg felfokozott helyzetet.
És bizony lehetnek ijesztő álmok is, sok kismama álmodik vészhelyzetekről (például: menekülés, küzdelem az életért). Sokak számára ugyanis a baba érkezése, egy olyan nagy változás, ami tele van kétséggel és fenyegetéssel főleg az elején. Az álmok megjelenítik ezeket a kétségeket és félelmeket, és ez által az ezekkel való megküzdést is segítik.
Az első hónapokra egyébként a termékenységre vonatkozó álmok is jellemzőek, ilyen például a vízzel kapcsolatos álomélmények. Néhány kismamánál - a hormonváltozásokkal is magyarázható-megnövekedett szexuális vágy olyan álmokat hív elő, amelyek szexuális élményekkel kapcsolatosak. Ezek az álmok is teljesen természetesek.
Az utolsó hetek álmaiban pedig többnyire a szüléssel kapcsolatos gondolatok, érzelmek, félelmek tükröződnek. Ezek is nagyon fontos álmok, hiszen a szülésre való érzelmi felkészülést segítik.
Összességében az álmoknak várandóság alatt is hasonló jelentősége van, mint egyébként. Persze ilyenkor fokozott érzelmi aktivitásról beszélhetünk, amely különösen megkívánja a feldolgozás folyamatát. Az álmok segítenek a kismamáknak kezelhetővé tenni a bennük zajló változásokat, félelmeket, érzelmi kihívásokat.
Fotó:
sxc.hu
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?