Menü

Álmok jelentése a várandóság alatt

Sok kismama számol be arról, hogy többet álmodik, mint korábban. Ráadásul álmaik gazdagabbak, élénkebbek, és kidolgozottabbak. Vajon egy kismama valóban másképp álmodik, és mást jelentenek az álmai?

Az álmok egyik fő szerepe az érzelmek feldolgozásában érhető tetten. Az álmok segítenek átértékelni élményeinket és tapasztalatainkat, ez a folyamat nélkülözhetetlen a szellemi és lelki egyensúly fenntartásában.

Nos, a kismamák esetében is ezekből az alapvető megállapításokból kell kiindulnunk. A kismamák valószínűleg nem feltétlenül álmodnak többet, mint egyébként. A bevezetőben említett tapasztalatok, abból származhatnak, hogy a kismamák általában aluszékonyabbak, de gyakrabban is ébrednek meg (például gyakoribb vizelési inger, vagy a magzatmozgások miatt). Ezért ha nem is álmodnak többet, jobban emlékeznek az álmaikra, mivel a gyakoribb ébredések miatt kisebb arányú náluk a mélyalvás.

A terhesség nagyon jól példázza azt az új helyzetet, ami tele van kérdésekkel, változással és mindezt rengeteg érzelmi aspektus is övezi. Ezt mind- mind fel kell dolgozni egy kismamának, nem csoda hát, ha álmaik is tükrözik ezt az érzelmileg felfokozott helyzetet.

És bizony lehetnek ijesztő álmok is, sok kismama álmodik vészhelyzetekről (például: menekülés, küzdelem az életért). Sokak számára ugyanis a baba érkezése, egy olyan nagy változás, ami tele van kétséggel és fenyegetéssel főleg az elején. Az álmok megjelenítik ezeket a kétségeket és félelmeket, és ez által az ezekkel való megküzdést is segítik.

Az első hónapokra egyébként a termékenységre vonatkozó álmok is jellemzőek, ilyen például a vízzel kapcsolatos álomélmények. Néhány kismamánál - a hormonváltozásokkal is magyarázható-megnövekedett szexuális vágy olyan álmokat hív elő, amelyek szexuális élményekkel kapcsolatosak. Ezek az álmok is teljesen természetesek.

Az utolsó hetek álmaiban pedig többnyire a szüléssel kapcsolatos gondolatok, érzelmek, félelmek tükröződnek. Ezek is nagyon fontos álmok, hiszen a szülésre való érzelmi felkészülést segítik.

Összességében az álmoknak várandóság alatt is hasonló jelentősége van, mint egyébként. Persze ilyenkor fokozott érzelmi aktivitásról beszélhetünk, amely különösen megkívánja a feldolgozás folyamatát. Az álmok segítenek a kismamáknak kezelhetővé tenni a bennük zajló változásokat, félelmeket, érzelmi kihívásokat.

Fotó:
sxc.hu

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?