Menü

Lúdvacsora újborral

Márton-napja évszázadok jeles napja a keresztény kultúrkörnek. Ekkora érik a must borrá, itt az ideje tehát, hogy megkóstoljuk az újbort, ugyanakkor az asztalról elmaradhatatlan fogás a libasült is.

Szent Márton legendája egészen a IV. század elejéig nyúlik vissza. A legenda szerint a 18 éves légionáriusnak állt Márton lováról leszállva odaadta a kardjával kettévágott kabátját egy didergő koldusnak. Nem sokkal ezután otthagyta a katonaságot, megkeresztelkedett és zarándokként hirdette az igét. Aztán Tours város püspökévé választották. A szájhagyomány úgy tudja, Márton a ludak óljába bújt, hogy kitérjen a püspökválasztás elől, mert méltatlannak tartotta magát erre a címre, de a szárnyasok gágogásukkal elárulták, így kénytelen volt elvállalni a kinevezést. A szent életű püspök legendája máig él Franciaországban, számos népszokás, hagyomány kötődik hozzá szerte Európában.

A Márton-napi libalakomák évszázadok óta a keresztény Magyarország egyik jeles napja is. Szent Márton napja jelentette egykor a paraszti év végét, a cselédek ilyenkor kapták meg éves bérüket, a pénzhez ráadásként mindig kaptak egy libát is.

A lúdvacsora szorosan összefügg az újbor fogyasztásával is. November közepére fejeződik be a must borrá válása. Sok helyütt november 11-én kezdték meg az új hordókat a boros gazdák, ekkor került az asztalra a libasült mellé az újbor is.

Ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, a bálok, az egyéb mulatságok is. A hagyomány szerint a fiatal libát alaposan megtisztítják, besózzák és alaposan bedörzsölik, meghintik friss majorannával. Miután ropogósra sütik a kemencében óvatosan feldarabolják és mellcsontjáról lefejtik a húst. Ha a csont barna, esős tél várható, ha fehér, akkor pedig havas telet várhatunk.

A néphagyomány úgy tartja, aki spicces lesz, vagy lerészegedik a Márton-napi újbortól az jövőre megmenekül a gyomorfájástól és a fejfájástól.

A köztudatban természetesen a Márton-napi lakomák igen elevenen élnek. A népi hiedelem szerint, aki Márton-napján nem eszik libát, ludat, az jövőre bizony éhezni fog.

Fotó:
pixabay.com

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?