Mozgással fejlődik az idegrendszer
- Dátum: 2013.11.17., 19:46
- gyenge tanulási képességek, gyermek mozgásfejlődése, hogyan fejlődik a gyerek idegrendszere, miért fontos a mászás, mozgásfejlődés, tanulási nehézségek
Nagyon fontos, hogy a gyerekek a mozgás valamennyi fejlődési szakaszán végigmenjen és begyakorolja, mert ez befolyásolja a későbbi beszédet, a figyelmet, a gondolkodást, a tanulási képességeket, a koncentrációt is.
Az már régóta köztudott tény, hogy a gyermekek mozgásfejlődése kapcsolatban áll az idegrendszer fejlődésével, érésével. Ez azt jelenti, hogy a kicsiknek nagy szüksége van arra, hogy a mozgás valamennyi szakaszát megtapasztalja, kipróbálja és begyakorolja, ellenkező esetben problémák merülhetnek fel. Később esetleg nehezebben tud majd megtanulni beszélni, a koncentrációs képessége nem alakul ki megfelelően, viselkedési, magatartásbeli zavarok, problémák adódhatnak, sőt az írás, olvasás elsajátítása sem mehet zökkenőmentesen, vagy egyéb tanulási nehézségek jelentkezhetnek.
Sokszor halljuk azt az édesanyáktól, hogy a gyerkőc egyáltalán nem kúszott, mászott, amint fel tudta húzni magát, mindjárt járni akart. Ez nem feltétlenül jó, viszont megerőszakolni a kicsit sem lehet. (Mások meg azon aggódnak, hogy a gyerek már 15-16 hónapos és még mindig mászik, nem akar járni. Ez viszont egyáltalán nem baj).
Épp ezért léteznek már olyan szakemberek, akik különböző játékos módszerekkel rávezetik a csemetét arra, mi is lenne a feladata. Sőt később óvodás korban erre külön odafigyelnek a hozzáértők, ugyanis a nagymozgások fejlesztésével a tanulási, viselkedési zavarok is sok esetben kiküszöbölhetők.
Akár otthon, mi magunk is végeztethetünk olyan feladatokat a gyerkőccel, amely játékos formában fejleszti az agyféltekék együttműködését, érleli, fejleszti az idegrendszert, javul a koncentráció, a mozgáskoordináció és a tanulási képességek is.
Elég egy nagyobbacska szoba, ahol élvezetes akadálypályát alakíthatunk ki, itt pedig a gyerek az asztal, a székek alatt, között lelkesen kúszhat, mászhat. Remek fejlesztő játék az Erre csörög a dió nevű, amikor bekötjük a kicsi szemét és hallás után kell tájékozódnia. Mindig figyeljünk a térbeli tájékozódásra is, hogy a csemete tisztában legyen a jobbra, balra, fölött, mögött, előre, hátra, mellett kifejezések értelmével is. A törpe, vagy óriás, a pók, vagy rákjárás nemcsak szórakoztató, hanem megint csak fejlesztő is. Az egyensúlyérzéket javítja, ha valamilyen szegély mentén kell végigjárni egyenletesen. Nem is gondolnánk, de az ugróiskola is szuper fejlesztő játék, közben pedig a számokat is megtanulják a kicsik.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?