Mozgással fejlődik az idegrendszer
- Dátum: 2013.11.17., 19:46
- gyenge tanulási képességek, gyermek mozgásfejlődése, hogyan fejlődik a gyerek idegrendszere, miért fontos a mászás, mozgásfejlődés, tanulási nehézségek
Nagyon fontos, hogy a gyerekek a mozgás valamennyi fejlődési szakaszán végigmenjen és begyakorolja, mert ez befolyásolja a későbbi beszédet, a figyelmet, a gondolkodást, a tanulási képességeket, a koncentrációt is.
Az már régóta köztudott tény, hogy a gyermekek mozgásfejlődése kapcsolatban áll az idegrendszer fejlődésével, érésével. Ez azt jelenti, hogy a kicsiknek nagy szüksége van arra, hogy a mozgás valamennyi szakaszát megtapasztalja, kipróbálja és begyakorolja, ellenkező esetben problémák merülhetnek fel. Később esetleg nehezebben tud majd megtanulni beszélni, a koncentrációs képessége nem alakul ki megfelelően, viselkedési, magatartásbeli zavarok, problémák adódhatnak, sőt az írás, olvasás elsajátítása sem mehet zökkenőmentesen, vagy egyéb tanulási nehézségek jelentkezhetnek.
Sokszor halljuk azt az édesanyáktól, hogy a gyerkőc egyáltalán nem kúszott, mászott, amint fel tudta húzni magát, mindjárt járni akart. Ez nem feltétlenül jó, viszont megerőszakolni a kicsit sem lehet. (Mások meg azon aggódnak, hogy a gyerek már 15-16 hónapos és még mindig mászik, nem akar járni. Ez viszont egyáltalán nem baj).
Épp ezért léteznek már olyan szakemberek, akik különböző játékos módszerekkel rávezetik a csemetét arra, mi is lenne a feladata. Sőt később óvodás korban erre külön odafigyelnek a hozzáértők, ugyanis a nagymozgások fejlesztésével a tanulási, viselkedési zavarok is sok esetben kiküszöbölhetők.
Akár otthon, mi magunk is végeztethetünk olyan feladatokat a gyerkőccel, amely játékos formában fejleszti az agyféltekék együttműködését, érleli, fejleszti az idegrendszert, javul a koncentráció, a mozgáskoordináció és a tanulási képességek is.
Elég egy nagyobbacska szoba, ahol élvezetes akadálypályát alakíthatunk ki, itt pedig a gyerek az asztal, a székek alatt, között lelkesen kúszhat, mászhat. Remek fejlesztő játék az Erre csörög a dió nevű, amikor bekötjük a kicsi szemét és hallás után kell tájékozódnia. Mindig figyeljünk a térbeli tájékozódásra is, hogy a csemete tisztában legyen a jobbra, balra, fölött, mögött, előre, hátra, mellett kifejezések értelmével is. A törpe, vagy óriás, a pók, vagy rákjárás nemcsak szórakoztató, hanem megint csak fejlesztő is. Az egyensúlyérzéket javítja, ha valamilyen szegély mentén kell végigjárni egyenletesen. Nem is gondolnánk, de az ugróiskola is szuper fejlesztő játék, közben pedig a számokat is megtanulják a kicsik.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?