Menü

Mentsük meg Kishantost!

Az eddig példásan működő Kishantosi Vidékfejlesztési Központ a megszűnés szélére sodródott. A 21 éve tiszta, vegyszermentes gazdálkodást folytató központ területeire ugyanis pályázatot írtak ki, s a tíz részre szabdalt föld egyik szeletét sem tarthatja meg a gazdaság, azokat ugyanis új, nem helybeli gazdák nyerték el. A biogazdaság megmentéséért most aláírást gyűjt a Greenpeace.

Kishantoson 21 évvel ezelőtt hozott létre biogazdaságot a helyi közösség. A 452 hektárnyi földterületet teljesen vegyszermentesen művelik, az ott dolgozók tudásukat az oktatóközpontjukban ingyen adják tovább a magyar gazdálkodóknak.

Most azonban a megszűnés szélére sodródott a gazdaság, mert a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) pályázatot írt ki, amelyet nem a helyi, vagy a családi vállalkozók nyertek meg. De lássuk a részleteket.

A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ a magyar és a német kormány megállapodásának eredményeképpen jött létre 21 esztendővel ezelőtt. Ez a nonprofit szervezet európai szinten is egyedülálló programot valósított meg az elmúlt időszakban. A legszigorúbb minősítésű (BioSuisse) biogazdálkodást folytat az adott területen, s az ebből befolyt összeget népfőiskola működtetésére fordítja. Ne szépítsük, de ami itt megvalósult, az pontosan a kormány által kidolgozott és elfogadott Nemzeti Vidékstratégia céljait tükrözi. Valójában a magyar vidéknek épp ilyen központokra lenne szüksége ahhoz, hogy működésükkel, tudásukkal segítsenek abban, hogy mezőgazdasági termelésünk hosszú távon fenntarthatóvá, jövedelmezővé váljon.

Kishantos hazánkban a tiszta, vegyszermentes mezőgazdaságot, az egészséges táplálékot, a közösségi érdekeknek az egyéni érdekek fölé helyezését képviseli.

Tudni kell még, hogy a kishantosi gazdaság 452 hektár állami földterületen folytatta a tevékenységét, melynek bérleti joga az elmúlt hónapban (október 31-én) lejárt. A földterület hasznosítására a NFA már tavaly pályázatot írt ki. Az eddig eredményesen működő gazdaságot tíz részre szabdalták. Ezek mindegyikére természetesen a kishantosi biogazdaság is benyújtotta a pályázatát, mert a jövőben is szeretné folytatni a mintaértékű nonprofit tevékenységét. A NFA azonban úgy döntött, hogy zömében új és nem helybeli gazdálkodók és egy gazdasági társaság kapja meg a területeket. Vagyis egyetlen négyzetcentiméter sem maradt a példaértékű gazdálkodást folytató központnak.

A Greenpeace aktivistái most aláírást gyűjtenek a biogazdaság megmentésért, hátha érvényteleníteni lehet a pályázati döntést. Talán még van remény, hiszen a kormány vidékfejlesztési programjának is a kishantosi gazdaság nyújthat kell példát.

Fotó:
pixabay.com

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?