Menü

Mentsük meg Kishantost!

Az eddig példásan működő Kishantosi Vidékfejlesztési Központ a megszűnés szélére sodródott. A 21 éve tiszta, vegyszermentes gazdálkodást folytató központ területeire ugyanis pályázatot írtak ki, s a tíz részre szabdalt föld egyik szeletét sem tarthatja meg a gazdaság, azokat ugyanis új, nem helybeli gazdák nyerték el. A biogazdaság megmentéséért most aláírást gyűjt a Greenpeace.

Kishantoson 21 évvel ezelőtt hozott létre biogazdaságot a helyi közösség. A 452 hektárnyi földterületet teljesen vegyszermentesen művelik, az ott dolgozók tudásukat az oktatóközpontjukban ingyen adják tovább a magyar gazdálkodóknak.

Most azonban a megszűnés szélére sodródott a gazdaság, mert a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) pályázatot írt ki, amelyet nem a helyi, vagy a családi vállalkozók nyertek meg. De lássuk a részleteket.

A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ a magyar és a német kormány megállapodásának eredményeképpen jött létre 21 esztendővel ezelőtt. Ez a nonprofit szervezet európai szinten is egyedülálló programot valósított meg az elmúlt időszakban. A legszigorúbb minősítésű (BioSuisse) biogazdálkodást folytat az adott területen, s az ebből befolyt összeget népfőiskola működtetésére fordítja. Ne szépítsük, de ami itt megvalósult, az pontosan a kormány által kidolgozott és elfogadott Nemzeti Vidékstratégia céljait tükrözi. Valójában a magyar vidéknek épp ilyen központokra lenne szüksége ahhoz, hogy működésükkel, tudásukkal segítsenek abban, hogy mezőgazdasági termelésünk hosszú távon fenntarthatóvá, jövedelmezővé váljon.

Kishantos hazánkban a tiszta, vegyszermentes mezőgazdaságot, az egészséges táplálékot, a közösségi érdekeknek az egyéni érdekek fölé helyezését képviseli.

Tudni kell még, hogy a kishantosi gazdaság 452 hektár állami földterületen folytatta a tevékenységét, melynek bérleti joga az elmúlt hónapban (október 31-én) lejárt. A földterület hasznosítására a NFA már tavaly pályázatot írt ki. Az eddig eredményesen működő gazdaságot tíz részre szabdalták. Ezek mindegyikére természetesen a kishantosi biogazdaság is benyújtotta a pályázatát, mert a jövőben is szeretné folytatni a mintaértékű nonprofit tevékenységét. A NFA azonban úgy döntött, hogy zömében új és nem helybeli gazdálkodók és egy gazdasági társaság kapja meg a területeket. Vagyis egyetlen négyzetcentiméter sem maradt a példaértékű gazdálkodást folytató központnak.

A Greenpeace aktivistái most aláírást gyűjtenek a biogazdaság megmentésért, hátha érvényteleníteni lehet a pályázati döntést. Talán még van remény, hiszen a kormány vidékfejlesztési programjának is a kishantosi gazdaság nyújthat kell példát.

Fotó:
pixabay.com

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!