Ősi magyar étek
- Dátum: 2013.12.10., 14:26
- köles, köles hatásai, köles jótékony hatásai, mi az a köles, mire jó a köles
Egészségünk érdekében fontos lenne, hogy olyan tápláló és értékes gabonát is fogyasszunk rendszeresen, mint a köles. Fantasztikus hatással van a szervezetre, együk nyersen, vagy főzve.
Az emberiség egyharmadának rendszeres tápláléka a köles, mégis a hagyományos étrend hívei fitymálóan, lenézve beszélnek róla, madáreledelként tartják számon. Pedig a gabonafélék közül a legértékesebbek egyike. Az őshazája Indiában van, de Afrikában és Ázsia más vidékein is alapélelmiszernek számít. Ahogy az ősmagyarok étrendjéből sem hiányozhatott, s legalább száz évvel ezelőttig nálunk is igen fontos és nélkülözhetetlen étek volt. Mára viszont a finomított, fehérített gabonák átvették a helyét.
Most mondhatnánk, hogy meg is nézhetjük honfitársaink egészségi állapotát, de inkább beszéljünk arról, mi mindenre is jó a köles, milyen csodálatos élettani hatással rendelkezik.
A kölest a népi gyógyászat a szem, a lép és a csontok gyógyszerének tartja. Nem véletlenül, hiszen igen magas szilícium és kovasav tartalmának köszönhetően erősíti a csontokat, meggátolja az érelmeszesedést, sőt a meszes állapotot helyreállítja. Ugyancsak ezeknek az ásványi anyagoknak köszönhető, hogy erősíti a körmöket, fényessé teszi a hajat, meggátolja a ráncosodást, a bőr öregedését késlelteti és erősíti a látást.
Rendkívül magas a vas, a D- és B-vitamin tartalma, ami miatt különösen ajánlott a rendszeres fogyasztása a vérszegényeknek, vagy a különböző vérellátási zavaroktól szenvedőknek. A köles javítja a vérellátást, serkenti a vérkeringést, s megőrzi a vérerek rugalmasságát is.
Tartalmaz még flourt, foszfort, magnéziumot, ként, káliumot és cinket is. Erős gyulladás csökkentő hatású, szabályozza a vércukor szintet és a vérnyomást is. Erősen lúgosító hatású, így fontos szerepet játszik a daganat megelőzésben, illetve ha már kialakult, a gyógyulásban is. Mindemellett védi az idegrendszert, erősít a légzőszerveket, a tüdőt, s a fogzománcot is megóvja a fogszuvasodástól.
A köles nagyon erős lúgosító élelmiszer, könnyen emészthető, sőt a belekben lerakódott salakanyagot is feloldja, ezért méregtelenítő hatású is.
A kölest fogyaszthatjuk nyersen, pehely formájában joghurtba, gyümölcslébe, főzelékbe keverve, de főzve édesen, vagy sósan, zöldségekkel is kínálhatjuk. A legértékesebb fajtája a barnaköles, amelyet hántolatlan formában vásárolhatunk meg.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.