Menü

Csobbanás a barlangban

Több százezer éves, gyógyító karsztvizes barlangokban csobbanni nem mindennapos élmény. Ilyen csodáért ráadásul nem is kell messzire utazni, hiszen Miskolctapolcán részese lehetünk a természet csodájának.

Az előbbi felvezető nem a miskolctapolcai fürdő vendégeket csábító üzenete, hanem maga a valóság. Az ismert üdülővárosban ugyanis Európában, és talán a világon is egyedülálló barlangrendszerre épülő fürdő várja a gyógyulást, kikapcsolódást keresőket.

A természet több százezer év alatt hatalmas barlangokat vájt ki a miskolctapolcai hegy belsejében, ahová ráadásul frissítő, gyógyító karsztvíz áramlik be egy forrásból. A kettő együtt elképesztő látványt nyújt, ráadásul az odalátogatók egészségét is szolgálja.

A karsztvizes barlangrendszert egyébként már a XVI. században is ismerték, a helyi bencés szerzetesek kedvelt fürdőhelye volt. Aztán a török uralom idején sem feledkeztek el a fürdőhelyről, de csak a XVIII. század elején vált igazi fürdővé. Ekkor Kollonich Zsigmond váci püspök orvosokat és szakértőket hozatott, hogy a víz gyógyító erejét bizonyítsa. Később egy fürdőház, valamint szálló építését is elrendelte, de halála után gazdátlanná vált a terület és félő volt, hogy elmocsarasodik. Szerencsére a XIX. század elején újra jó kezekbe került, s ettől kezdve folyamatosan építették, szépítették a helyet.

Érdekes, hogy ekkoriban még egy sziklavájatból tört elő a víz, amely áttetsző színű, nitrátos szagú volt, összehúzta a bőrt, a lázat levitte, az étvágyat meghozta. Most már persze modern kutakból szivattyúzzák ki a frissítő, ásványi anyagokban gazdag karsztvizet, ami 30-35 Celsius fokos.

A miskolctapolcai barlangfürdő vizét már 1934-ben gyógyvízzé nyilvánították, s a rá épülő gyógyító részleg is országosan minősített már hosszú évtizedek óta.

A kálciumban gazdag karsztvizet a mozgásszervi, légzőszervi, gyomor- és bélrendszeri, illetve a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek ajánlják leginkább. Javulást, enyhülést, gyógyulást tapasztalnak a degeneratív gerincbetegségben, a reumában, az egyéb gerincbántalmakban szenvedők, a krónikus ízületi gyulladástól kínlódók. Ajánlott még az ortopédiai rehabilitációt követően, de traumatológiai utókezelésre is.

Fotó:
miskolctapolca.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?