Menü

Nem mindig kell indok sem!

Az újév első napjai általában az árucseréről szólnak a kereskedőknek. Sok vásárló azonban egyáltalán nincs tisztában a jogaival, a csere lehetőségeivel. Igyekeztünk csokorba szedni a tudnivalókat.

Az első fontos tudnivaló, hogy a hibátlan terméket a kereskedő egyáltalán nem köteles visszavenni, azonban ajándék esetén sokan kivételt tesznek, így erősítve a vásárlók bizalmát. Persze, ha más holmit szeretnénk, akkor ahhoz gyakorlatilag elengedhetetlen a vásárlást igazoló blokk. Általában a nagy multicégek szóba sem állnak velünk a megfelelő számla nélkül, azonban a kisebb boltokban esély adódhat e nélkül is arra, hogy az eredeti ajándék helyett kisebbet, nagyobbat, vagy valami egészen mást válasszunk annak értékében.

Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy bizony az akciós termékeket is ki lehet cserélni, csak abban az esetben mások a jótállási feltételek, ha értékcsökkentett áruról van szó.

Abban az esetben, ha az ajándék rossz (lyukas, nem indul, hibás, hiányzik egy alkatrész stb.) akkor a vásárló kérheti az áru cseréjét. Egyáltalán nem vagyunk kötelesek elfogadni a javítás lehetőségét, el is állhatunk a vásárlástól, s ilyenkor a kereskedő köteles a pénzt visszafizetni.

Természetesen arra is van mód, hogy az eladó megjavíttatja az árut, vagy kérhetjük a cserét is, ám utóbbi esetben a vásárló csakis olyan terméket köteles elfogadni, aminek az adottságai az eredetivel azonosak. Ellenkező esetben kezdeményezhetjük az árleszállítást.

Bizony sok kereskedő igen rafináltan igyekszik kihasználni a vevők tudatlanságát. Amint felmerül a csere igénye, vásárlási utalványt, vagy levásárlást kínálnak, ám a jogszabályok szerint a vásárló egyáltalán nem köteles ugyanott elköltenie a pénzét.

Számos csúsztatással találkozhatunk még ilyenkor az üzletekben. A bontatlan, eredeti csomagolásban képtelenség bármit is megőrizni, ha erre hivatkozva nem akarnak cserélni, érdemes mindenképpen reklamálni. Gondoljuk csak végig, különben miként derülhetett volna ki az áruról, hogy jó-e, használható-e?

Tudni kell még, hogy a jótállási időszak alap esetben mindig egy év, de kevesebb nem lehet, csakis több, ha ezt az árut gyártó cég vállalja.

Fotó:
pixabay.com

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.