Menü

Nem mindig kell indok sem!

Az újév első napjai általában az árucseréről szólnak a kereskedőknek. Sok vásárló azonban egyáltalán nincs tisztában a jogaival, a csere lehetőségeivel. Igyekeztünk csokorba szedni a tudnivalókat.

Az első fontos tudnivaló, hogy a hibátlan terméket a kereskedő egyáltalán nem köteles visszavenni, azonban ajándék esetén sokan kivételt tesznek, így erősítve a vásárlók bizalmát. Persze, ha más holmit szeretnénk, akkor ahhoz gyakorlatilag elengedhetetlen a vásárlást igazoló blokk. Általában a nagy multicégek szóba sem állnak velünk a megfelelő számla nélkül, azonban a kisebb boltokban esély adódhat e nélkül is arra, hogy az eredeti ajándék helyett kisebbet, nagyobbat, vagy valami egészen mást válasszunk annak értékében.

Sokan azzal sincsenek tisztában, hogy bizony az akciós termékeket is ki lehet cserélni, csak abban az esetben mások a jótállási feltételek, ha értékcsökkentett áruról van szó.

Abban az esetben, ha az ajándék rossz (lyukas, nem indul, hibás, hiányzik egy alkatrész stb.) akkor a vásárló kérheti az áru cseréjét. Egyáltalán nem vagyunk kötelesek elfogadni a javítás lehetőségét, el is állhatunk a vásárlástól, s ilyenkor a kereskedő köteles a pénzt visszafizetni.

Természetesen arra is van mód, hogy az eladó megjavíttatja az árut, vagy kérhetjük a cserét is, ám utóbbi esetben a vásárló csakis olyan terméket köteles elfogadni, aminek az adottságai az eredetivel azonosak. Ellenkező esetben kezdeményezhetjük az árleszállítást.

Bizony sok kereskedő igen rafináltan igyekszik kihasználni a vevők tudatlanságát. Amint felmerül a csere igénye, vásárlási utalványt, vagy levásárlást kínálnak, ám a jogszabályok szerint a vásárló egyáltalán nem köteles ugyanott elköltenie a pénzét.

Számos csúsztatással találkozhatunk még ilyenkor az üzletekben. A bontatlan, eredeti csomagolásban képtelenség bármit is megőrizni, ha erre hivatkozva nem akarnak cserélni, érdemes mindenképpen reklamálni. Gondoljuk csak végig, különben miként derülhetett volna ki az áruról, hogy jó-e, használható-e?

Tudni kell még, hogy a jótállási időszak alap esetben mindig egy év, de kevesebb nem lehet, csakis több, ha ezt az árut gyártó cég vállalja.

Fotó:
pixabay.com

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!