Menü

Ne a lefolyóba öntse!

A sütőolaj, vagy a zsír gyakorlatilag minden magyar háztartás szerves része. A használt olajat, zsírt szerencsére egyre többen gyűjtögetik külön, viszont még mindig sokan öntik a lefolyóba, a vécébe, vagy teszik bele a szemétbe.

Nem is hinnénk, hogy egy csepp étolaj akár ezer liternyi élővizet is képes olyannyira beszennyezni, hogy az, az élővilág pusztulásával járhat. A lakosság nagy része sajnos még mindig nem figyel arra, hogy az elhasznált sütőolajat, zsiradékot szelektíven gyűjtse, tárolja, majd leadja, ezzel pedig nagyon sok gondot okoznak a szennyvíztisztítókban, a szeméttelepeken.

Hazánkban évente akár ötvenezer tonna étolajat is elhasználnak a háztartások, az éttermek és üzemi konyhák. Az utóbbiak már ügyesen megoldják a használt sütőolaj szelektív gyűjtését, tárolását, de a lakosság esetében még mindig sokan gondolkodnak maradian és képtelenek a környezettudatosságra.

Pedig a lefolyóba, vécébe öntve, szemétbe téve a használt olaj és zsír óriási károkat okoz. Egyrészt a csatornákba jutva azok falán megtelepszik, lerakódik és előbb-utóbb dugulást okoz. Innen továbbjutva a szennyvíztisztítóban csinál bajt, mert ott a víz felszínére kicsapódik, s ezzel megnehezíti a tisztulás folyamatát. Az oxigén bejutását gátolja és így sok szennyező anyag lebomlását késlelteti, gátolja.

Ha a talajra, a földre öntené valaki, akkor se tegye, mert ott a talajflóra kipusztulását okozza azzal, hogy gátolja a föld légáteresztő képességét.

A szeméttelepre kerülve nehezen lebomló anyagként akadályozza a természetes bomlási folyamatot.

Az élővízbe jutva pedig ugyancsak a víz felszínén lebegve akadályozza az oxigén felvételt, vagyis veszélyezteti a vízi élővilág létét.

Szerencsére most már sok helyen igyekeznek megoldani a fáradt sütőolaj, zsiradék összegyűjtését és elszállítását. Például több mint száz hetven MOL benzinkúton alakítottak ki a lakossági használt zsiradék, sütőolaj számára biztonságos tároló részleget, ahonnan kellő mennyiség esetén gondoskodnak az elszállításáról és az újrahasznosításáról.

A használt olajból és zsírból ugyanis  biodízel és biogáz készül, az egyik ilyen üzemet például Komáromban működtetik. 

Ezek után érdemes újragondolni a használt sütőolaj tárolását. Nem kell hozzá sok idő, vagy energia. Mindössze elég a környezettudatos akarat és egy flakon, amibe össze tudjuk gyűjteni az elhasznált hulladékot. Ha pedig a flakon megtelik, irány egy megfelelő benzinkút és máris sokat tettünk azért, hogy földünk egy picivel tovább maradjon tiszta.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!