Ne a lefolyóba öntse!
- Dátum: 2014.01.10., 20:57
- biodízel, biogáz, használt sütőolaj, használt sütőolaj felhasználása, sütőolaj újrahasznosítása
A sütőolaj, vagy a zsír gyakorlatilag minden magyar háztartás szerves része. A használt olajat, zsírt szerencsére egyre többen gyűjtögetik külön, viszont még mindig sokan öntik a lefolyóba, a vécébe, vagy teszik bele a szemétbe.
Nem is hinnénk, hogy egy csepp étolaj akár ezer liternyi élővizet is képes olyannyira beszennyezni, hogy az, az élővilág pusztulásával járhat. A lakosság nagy része sajnos még mindig nem figyel arra, hogy az elhasznált sütőolajat, zsiradékot szelektíven gyűjtse, tárolja, majd leadja, ezzel pedig nagyon sok gondot okoznak a szennyvíztisztítókban, a szeméttelepeken.
Hazánkban évente akár ötvenezer tonna étolajat is elhasználnak a háztartások, az éttermek és üzemi konyhák. Az utóbbiak már ügyesen megoldják a használt sütőolaj szelektív gyűjtését, tárolását, de a lakosság esetében még mindig sokan gondolkodnak maradian és képtelenek a környezettudatosságra.
Pedig a lefolyóba, vécébe öntve, szemétbe téve a használt olaj és zsír óriási károkat okoz. Egyrészt a csatornákba jutva azok falán megtelepszik, lerakódik és előbb-utóbb dugulást okoz. Innen továbbjutva a szennyvíztisztítóban csinál bajt, mert ott a víz felszínére kicsapódik, s ezzel megnehezíti a tisztulás folyamatát. Az oxigén bejutását gátolja és így sok szennyező anyag lebomlását késlelteti, gátolja.
Ha a talajra, a földre öntené valaki, akkor se tegye, mert ott a talajflóra kipusztulását okozza azzal, hogy gátolja a föld légáteresztő képességét.
A szeméttelepre kerülve nehezen lebomló anyagként akadályozza a természetes bomlási folyamatot.
Az élővízbe jutva pedig ugyancsak a víz felszínén lebegve akadályozza az oxigén felvételt, vagyis veszélyezteti a vízi élővilág létét.
Szerencsére most már sok helyen igyekeznek megoldani a fáradt sütőolaj, zsiradék összegyűjtését és elszállítását. Például több mint száz hetven MOL benzinkúton alakítottak ki a lakossági használt zsiradék, sütőolaj számára biztonságos tároló részleget, ahonnan kellő mennyiség esetén gondoskodnak az elszállításáról és az újrahasznosításáról.
A használt olajból és zsírból ugyanis biodízel és biogáz készül, az egyik ilyen üzemet például Komáromban működtetik.
Ezek után érdemes újragondolni a használt sütőolaj tárolását. Nem kell hozzá sok idő, vagy energia. Mindössze elég a környezettudatos akarat és egy flakon, amibe össze tudjuk gyűjteni az elhasznált hulladékot. Ha pedig a flakon megtelik, irány egy megfelelő benzinkút és máris sokat tettünk azért, hogy földünk egy picivel tovább maradjon tiszta.
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?