Menü

Alternatív keményítő

Dél-Amerikában, Afrikában és Ázsiában mindennapos ételeket készítenek belőle, azonban Európában jobbára csak a liszt érzékenyek, illetve a reform konyha képviselői ismerik. Mi is a tápióka?

A tápióka, más néven manióka, vagy kasszáva a világ trópusi övezeteiben őshonosnak számító növény. A kutatások szerint eredetileg a maják termesztették a Yucatán félszigeten, majd a portugál hódítók segítségével eljutott Afrikába is, ahol gyorsan népszerűvé vált. Az éhezők megmentőjének is nevezik, hiszen olcsó élelmiszer, amely mindenféle klímához, környezethez igyekszik alkalmazkodni.

A tápióka levelei hasonlóak a nálunk ismert spenótéhoz, azokat hasonlóan is használják fel, főzeléknek, párolva, nyersen salátákhoz, levesekhez, húsokhoz. Nagyon egészséges is, hiszen sok-sok fehérjét, vitamint és ásványi anyagokat is tartalmaz. A gyökerét viszont sokkal többféle módon alkalmazzák. Készül belőle liszt, keményítő, alkoholos ital, de főznek belőle pudingot is.

A tápióka liszt, vagy keményítő tökéletesen beilleszthető a glutén érzékenyek étrendjébe és a különböző diétákba. Abszolút konyhabarát, hiszen nincs semmilyen mellékíze, ráadásul az ételbe beleszórva nem csomósodik, rendkívül sima elegyet alkot az eredeti étekkel. További jó tulajdonsága, hogy nem csapódik ki a főzés, vagy a hűtés során. Remek lehetőséget kínál levesek, krémek, főzelékek, szószok, mártások sűrítéséhez is.

A lisztből ropogós lepény is készülhet, de maglisztekhez adagolva finom, lukacsos kenyeret süthetünk belőle. 

Fotó:
pixabay.com

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.