Menü

Gyümölcs a diákoknak

Negyvenöt millió adag gyümölcsöt és gyümölcslevet osztanak szét az idei tanévben a Nemzeti Iskolagyümölcs-program keretein belül. A kormány 2010 óta folyamatosan növelte az erre szánt összeget és a kezdeti 500 millió forint helyett ma már 1200 milliót szánnak a jövő generációjának egészségesebb táplálkozásáért.

A Nemzeti Iskolagyümölcs-program része az Európai Iskolagyümölcs-programnak, amely azt a célt szolgálja, hogy hosszú távon szerepet vállaljon a gyerekek helyes táplálkozási szokásainak kialakításában. A programhoz összesen 25 EU tagállam csatlakozott, köztük hazánk is öt éve, így ma már 538 ezer kisdiák jut hetente kétszer kétféle gyümölcshöz.

Az Európai Közösség a gyermekéhezés, illetve az egészségtelen táplálkozás okozta elhízás felszámolására indította útjára az iskolagyümölcs-programot még 2009-ben. Természetesen ezzel is ösztönözni próbálják a fiatalokat, hogy az egészségtelen étkek helyett az egészségeseket válasszák és fogyasszák, és így talán jobban megismerik és megszeretik a gyerekek a zöldségeket és a gyümölcsöket.

Az Egészségügyi Világszervezet 2009-es felmérése szerint az egészséges ember számára napi 400 gramm zöldség, gyümölcs fogyasztása szükséges, ahhoz, hogy szervezete továbbra is optimálisan tudjon működni, ne rakódjanak le zsírpárnák és elkerüljék a betegségek. Ehhez képest a napi gyümölcs és zöldség fogyasztás világszinten átlagosan 300 gramm, az Európai Unióban 136 gramm, míg hazánkban mindössze 100 gramm.

A 2010/11-es tanévben a program 54 ezer iskolát érintett, de ez a szám évről évre növekszik és ma már több mint félmillió kisgyerek jut hetente két alkalommal kétféle nyers zöldséghez, gyümölcshöz. Fontos, hogy már nemcsak az alsó tagozatosok, hanem az 5-6. osztályosok is bekapcsolódhattak.

Az Unió a programra a 2013/14-es tanévben 90 millió eurót oszt szét a 25 tagország között.

Fotó:
pixabay.com

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!