Menü

Mi az a GI diéta?

A GI diéta nemcsak egy fogyókúrás módszer. Az ideális testsúly, az egészségünk megőrzése érdekében érdemes a diéta szabályait mindig betartani: eszerint kerüljük a fehér lisztes, cukrozott szénhidrátokat, péksüteményeket, édességeket, viszont fogyasszunk annál több zöldséget, gyümölcsöt.

A GI diéta lényege igen egyszerű: az alacsony Glikémiás Indexű ételek fogyasztása megengedett, ellenben a magas GI értékkel rendelkező étkekkel. Miért jó az alacsony GI érték? Mert nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet, vagyis nem leszünk farkaséhesek, hosszabban érezzük a telítettséget, a jóllakottságot.

Minél alacsonyabb egy étel GI értéke, annál tovább tart az étel lebontása. Lassabban égetjük el az energiát, egyenletes értéken marad a vércukorszintünk.

A GI diétában a legtöbb gyümölcs, zöldség, a magas rosttartalmú gabonafélék (köles, bulgur, barna rizs) fogyasztása megengedett, s bizonyos típusú zsírokat is fogyaszthatunk.

A diéta segítségével szervezetünk napokon belül megszabadul a lerakódott salakanyagoktól, ebben a magas rosttartalmú ételek segítenek elsősorban, megtisztulunk és megkezdődik a zsírok lebontása, a fogyás is. A GI diéta segítségével kontrollálni tudjuk a testsúlyunkat, megelőzhetjük az elhízást, és ráadásul nem tör ránk zabálási kényszer. Egészségesen étkezhetünk úgy, hogy nem koplalunk, nem érzünk kényszert arra, hogy folyamatosan együnk, szervezetünk energikusabbá, kiegyensúlyozottabbá válik, ahogy a közérzetünk is jobb lesz.

A Gi diéta tiltólistáján szerepelnek a péksütemények, a fehér lisztből készült ételek, a cukorral, vagy mézzel készült édességek, a krumpli, a tésztafélék, a cukrozott üdítőitalok, és azok az ételféleségek, amelyek tartósítószerrel, ízfokozóval és egyéb, nem kívánatos adalékanyaggal készülnek.

Fotó:
pixabay.com

A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

Mire utalhat a hirtelen fogyás?

Manapság nagyon sok ember túlsúllyal küzd, és minden vágya az, hogy gyorsan lefogyjon. A nagyon gyors súlyvesztés még akkor sem jó, ha ezt akarattal tesszük karcsúságunk érdekében. Sokkal nagyobb lehet azonban a baj, ha a fogyás akaratunktól függetlenül, változatlan étrend mellett következik be.

4 tipp gyors fogyáshoz

Nyaralásra vagy különleges eseményekre, mint esküvőre, esetleg egy versenyre bizony előfordulhat, hogy kevés idő alatt kell leadni néhány felesleges kilót. Ugyanakkor a gyors fogyás nem feltétlenül a legjobb módja a súlyvesztésnek, ha valóban tartós eredményt szeretnél elérni, hiszen ezek a diéták tápanyaghiányra apellálnak, amit a szervezet később visszakövetel.

Testzsír csökkentés okosan - Erre figyelj!

Testünk az energiát alapvetően zsírban vagyis testzsírban tárolja. Így kijelenthető, hogy a magas testzsírarány vagyis testzsírszázalék, krónikus energiatöbbletet jelent. Ennek oka, hogy több energiát viszünk be, mint amennyit testünk felhasznál, eléget. Ezt érdemes tovább fejtegetni, mivel ilyenkor jön az egyél kevesebbet, mozogj többet javaslat, ami nem mindig célravezető. Van ugyanis aki ehet bármennyit, nem hízik, míg más akkor is hízik, ha ránéz az ételre, pedig még mozog is.