Menü

Chia mag: a szuperélelmiszer!

A chia mag egyre nagyobb jelentőséggel bír az egészséges táplálkozásban. Nem véletlenül, hiszen a szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásai miatt joggal nevezik szuperélelmiszernek.

A chia magot, amely Közép- és Dél-Amerikában őshonos, már az aztékok is a futók étkének nevezték. Hogy miért? Mert rájöttek, hogy a fogyasztóját rengeteg energiával látja el. Nos, ez az információ nem pusztán néhány évszázados, hanem több évezredes. A különböző feljegyzések szerint már ie. 3500-ban rendszeresen fogyasztották a chia magot az indián őslakosok.

A chia egy sivatagi növény, amit azték zsályának is neveznek. A magját valódi szuperélelmiszernek tartják csodás hatásai miatt.

Azt már elmondtuk, hogy rengeteg energiával látja el az embert. Fontos tulajdonsága, hogy a benne megtalálható omega 3, omega 6, omega 9 aránya tökéletes. A természetben megtalálható leggazdagabb omega 3 forrás. Igen gazdag antioxidánsokban, amely a betegségek kialakulásáért felelős szabadgyökök megkötésében játszik kiemelkedő szerepet, ráadásul az öregedést is lassítja.

A chia mag egyik jó tulajdonsága, hogy nagy mennyiségű vizet képes felszívni, ezért a gyomornak telítettség érzetet ad, így a fogyókúrázóknak, diétázóknak is kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Serkenti az emésztést, nyugtatja a beleket, elmulasztja a gyomorégést.

Támogatja a szív- és érrendszer működését. Csökkenti a vércukorszintet.

Gyakorlatilag bármibe használhatjuk semleges íze miatt. Joghurtba, salátákba, házi kenyerekbe, főzelékekbe. Készíthetünk belőle pudingot, de zselésíthetünk vele reform élelmiszereket is, sőt akár házi gumicukornak is jó.

Az aztékok gabonaként tekintettek rá, megőrölve sütöttek belőle kenyeret, lepényt, sőt magjából olajat is préseltek. Manapság önmagában, és lisztté őrölve is hozzájuthatunk. Érdemes egy kisebb adagot kipróbálni belőle, de jótékony hatásai miatt nem hiányozhat az egészséges életmódot követők konyhájából.

Fotó:
pixabay.com

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.