Menü

Még tart a spárgaszezon

A spárga másodvirágzását éli hazánkban. A XIX. századtól kezdve francia mintára itthon is sok spárgát termesztettek, azonban a második világháború után a szovjet rezsim száműzte a magyar konyhából. Az elmúlt években újra felfedezzük ezt a rendkívül hasznos zöldséget, ami vajon párolva a legízletesebb.

A spárgát már az ókorban is ismerték és fogyasztották, ízletes csemegeként tartották számon, majd a népi gyógyászat is felfedezte jótékony hatásait – gyulladáscsökkentő és erős fájdalom csillapító hatását.

Az újabb kori kutatások pedig felfedezték, rendkívül gazdag nyomelemekben és ásványi anyagokban, valamint vitaminokban is. Sok-sok kálciumot, vasat, nátriumot, káliumot, béta-karotint tartalmaz, különösen folsav tartalma jelentős. Utóbbi miatt a kismamáknak rendkívül ajánlott a fogyasztása, hiszen megfelelő mennyiségű folsavval elkerülhetőek a különböző születési rendellenességek. Persze egészséges felnőttek számára is fontos a sok folsav, hiszen ezzel megelőzhető a fáradékonyság és az állandó kimerültség érzése. C-, B1-, B2-, B6-vitaminban is gazdag.

Ki kell emelni, hogy több, belső elválasztású mirigyre is hatással van, így a toboz-, a pajzs-, az agyalapi-, vagy a mellékvesemirigyre. Serkenti a szív, a vese és a máj működését, utóbbiak kiválasztó funkcióját. Érdemes bevetni húgyúti fertőzések, vesegyulladás, reumatikus fájdalmak esetén, egyesek szerint a rendszeres spárga fogyasztás pedig a bőrünk szépségének is jót tesz.

A spárga kalória szegény, rendkívül egészséges táplálék. Legtöbbször fehér és zöld spárga kapható az üzletekben, de egyes helyeken akár lila spárgát is beszerezhetünk.

Fontos, hogy mindig forrásban lévő vízbe helyezzük bele és úgy főzzük meg, hogy a csúcsait ne lepje el a víz. Az erősen vértisztító és lúgosító zöldséget nagyjából 8-12 perc alatt lehet ízletessé, puhává főzni.

Fotó:
pixabay.com

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.