Menü

Krémtúró – együk, vagy ne együk?

  • Dátum: 2014.07.21., 22:20

A válasz röviden: együk, de ne vegyük! Valaha a krémtúró volt a legközkedveltebb édesség, amit a kisgyerekeknek adtak, még a joghurtok, bolti pudingok korszaka előtt. Nem sok gyermek akadt, aki ne ismerte volna a szögletes dobozkát, amiben a vaníliás édesség lapult. Manapság már egyre több a tudatos vásárló, de egyre nagyobb mértéket ölt az élelmiszeripar által felhasznált adalékanyagok száma. Nehéz kiigazodnunk rajta, hogy mi az, ami jó, és mi az, ami nem. Ha elolvassuk a legtöbb krémtúró összetevő-listáját, akkor a sok E betű láttán arra jutunk, hogy ma már nem szívesen adunk krémtúrót a gyermekünknek.

Arról nem is beszélve, hogy ezek a kis krémdesszertek cukrosak. Tehát hizlalnak, és egyáltalán nem egészségesek. Igaz, régen is cukorral készült a krémtúró, de senki sem evett ennyi cukorral készült ételt, mint napjainkban. Ha tehát egészséges finomságot szeretnénk adni a gyereknek, vagy saját magunkat lepnénk meg régi kedvencünkkel, akkor készítsünk házilag krémtúrót! Nem bonyolult, és sokkal egészségesebb, sőt finomabb bolti társainál.

Az alábbiakra lesz szükségünk:

  • 250 g túró (a krémes, dobozos túróval könnyebb dolgozni, és általában zsírszegényebb is a társainál)
  • 2 dl tej
  • 100 g eritrit / 70 g nyírfacukor / 25 g Negyedannyi Ugyanannyi édesítőszer
  • csipet só
  • fél rúd vanília magjai
  • 2 dl tej
  • 2 tojássárgája
  • csipet só
  • 1 csapott evőkanál vaníliás pudingpor (főzős, cukormentes), vagy kukoricakeményítő

A tojássárgáját kissé habosra verjük a fent felsorolt természetes édesítőszerek valamelyikével, robotgép segítségével. Ezután hozzáadunk egy pici tejet és a pudingport/keményítőt, majd összekeverjük. A tejbe kaparjuk a vaníliarúd magjait, majd felforraljuk a tejet. Beleöntjük a tojásmasszát, és addig keverjük, míg sűrű pudingot nem kapunk. Amíg hűl, összenyomkodjuk a krémes túrót (vagy ha nem ilyet vettünk, hanem sima túrót, akkor erősen áttörjük), hozzáadjuk a már kihűlt pudingot, és botmixerrel, vagy turmixgéppel teljesen krémessé keverjük. Öntsük négy kis tálkába, és hűtve fogyasszuk! Ízesíthetjük is: gyümölccsel, mazsolával, házi készítésű cukormentes tönkölykeksszel, vagy apró szemű zabpehellyel.

Az eredeti, még átalakítás nélküli alaprecept innen származik: http://nassolonaplopo.cafeblog.hu/

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.