Sport: jóból is megárt a sok
Sok szó esik a rendszeres sportolás fontosságáról, ám arról már kevesebb, hogy mi az a mennyiség és minőség, ami már bizony árthat is. Az árulkodó jelek.
Bizony, a mozgás rendszeresítése életünkben lényeges, egyenlő fontosságú a változatos és tudatos táplálkozással. A kettő együtt az egészségesnek mondott életmód legfőbb kulcsa.
Igen ám, de amíg a legtöbb ember azzal küzd, hogyan, mit és mikor sportoljon, sokan bizony képesek átesni a ló másik oldalára, ami ugyanolyan káros tud lenni, mint a mozgásszegény életmód.
A mozgás mennyisége természetesen egyénfüggő, mindenki mást bír, másra van szüksége, máshogy sportol. Ugyanakkor vannak jelek, amelyek arra utalhatnak, túlzásba visszük a dolgot.
A sportolás lelki és testi függőséget okozhat, ami azért nem jó, mert mi leszünk a mozgásért és nem a mozgás értünk. Azok, akik ezen a szinten vannak, csak akkor érzik jól magukat, ha sportolhatnak, ha elmarad a napi adag, idegesek, stresszesek lesznek, elromlik az egész napjuk.
A sportolás maga nem okoz jó érzést, hanem általa csak a „normális” szintet éri el a függő. Az edzés tervéhez igazítja az életét és nem fordítva. Ha valamilyen okból kimarad egy edzés, ingerültté válik.
Ezeken kívül számos más tünet is jelezheti a problémát, amelyre érdemes a környezetnek is odafigyelnie a megelőzés érdekében.
A legtöbb ilyen ember természetesen még vissza tud térni a normális szintre, tudatos odafigyeléssel, apró lépésekkel. Azt kell észben tartani, hogy a túlzásba vitt sport is igen káros szervezetünknek.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?