Menü

Csínján a sóval!

Sajnos a só egészen addig nem fog kikopni a népszerű fogyasztási termékekből, amíg azt szigorúan nem szabályozzák. Amúgy nincs gond a sóval, ami nagyon hasznos, csak nem abban a mennyiségben, mint amiben mi fogyasztjuk.

A cukor mellett a sóra is igaz: a nyugati társadalom jelentős része sokkal többet fogyaszt belőle annál, mint amelyet a szakemberek ajánlanak. Most ne sózzuk meg a levest?

Nem feltétlenül erről van szó, bár a sószóró indokolatlan használata is okozhat kárt, rendszerint sokkal több sót viszünk be a szervezetünkbe más úton. Magyarán: különböző termékek útján, az esetek jelentős részében félkész és feldolgozott élelmiszer ipari áruk révén kerül a szervezetünkbe.

Nem kell óriási élelmiszer ipari összeesküvésre gyanakodni, de tény, hogy a nagy mennyiségű só használata több szempontból is rendkívül előnyös az előállítónak, eladónak, forgalmazónak.

A fogyasztónak viszont káros. A napi ajánlott limit felnőttek esetében 5 gramm, ami körülbelül egy teáskanálnak felel meg. Ennek viszont nagyon sokan a többszörösét viszik be, ráadásul – mint ahogyan említettük – úgy, hogy ennek nincsenek is igazából tudatában.

És hogy mit okoz a só túladagolása? Elsősorban magas vérnyomást, ami a szív és érrendszeri megbetegedések melegágya. Aki ilyen panaszokkal rendelkezik, annak még inkább oda kell figyelnie a túlzott nátrium-klorid bevitelre.

A só egyébként nagyon hasznos, a szervezet folyadékháztartását szabályozza, emellett számos pozitív tulajdonsága van életünkben. Ugyanakkor nem elég egyszer hangsúlyozni: csakis az előírt mennyiségben!

Fotó:
pixabay.com

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.