Köldökzsinórvér levétel – biztosan megéri?
- Dátum: 2014.10.16., 18:51
A családtervezés költségeihez manapság már sokan felírják a köldökzsinórvér levételének és tárolásának költségét. Nem kevés pénzről beszélünk, ez még az ultramodern babakocsinál is jelentősebb kiadás, ráadásul éves díj is kapcsolódik hozzá. Sokan nem tudják, hogy a felhasználása pedig nem is olyan egyértelmű.
Rengeteg szülő úgy tekint az őssejt-levételre, mint valami csodaszerre, amelynek révén mindenféle betegség gyógyíthatóvá válik. Ezt táplálják a folyamatos reklámok – az őssejt-bankoknak van miből marketingre fordítaniuk, ugyanis milliárdos üzlet rejlik ebben a tevékenységben. Sok híresség reklámozza, ki tudja, hogy pénzért, felelősségérzetből, vagy a kettő együtt, hogy levetette gyermeke köldökzsinórvérét. Van olyan (leendő) szülő, aki azért halogatja a gyermekvállalást, mert az őssejt-levételre is gyűjteni szeretne. De vajon biztosan megéri a várakozás?
Kevesen tudják, hogy a köldökzsinórvér legtöbb esetben nem azt a gyermeket képes gyógyítani, akié maga az őssejt, hanem például a testvért. Magyarországon ezidáig még nem végeztek olyan transzplantációt, amely a saját köldökzsinórvérből nyert sejtekkel gyógyította volna a gyermeket. Bár széles körű felhasználást hirdetnek, a jelenlegi gyakorlatban egyelőre igen kevés betegség esetén alkalmazzák a köldökzsinórvért. Ennek egyik oka, hogy az így nyert őssejtek tárolása általában 20 évre szól, de fontosabb, információ, hogy sokszor az így tárolt mennyiség olyan kevés (ez csomagfüggő is lehet az őssejtbankoknál), hogy csak gyermekek esetén felhasználhatóak a sejtek.
Jó tudni, hogy őssejtek nyerhetőek a vérből és a csontvelőből is öt napos stimulációt követően. Az őssejtet tároló szervezetek arra hivatkoznak, hogy az így nyert sejtek kevésbé jó minőségűek. Viszont itt kerül be a képbe a mennyiségi tényező, ugyanis ezzel a módszerrel sokkal több őssejt nyerhető a szervezetből. És hogy az ellenhírek végére érjünk, az őssejtek tárolásához igencsak zsebbe kell nyúlnia a kedves szülőknek. Minimum 150 ezer forint körüli összegbe kerül a levétel, és erre jön még az éves tárolás díja, nagyjából 15.000 Ft értékben. De különféle csomagokat kínálnak az őssejtbankok, létezik olyan is, amiért több, mint 600.000 Ft-ot kérnek.
Hogy mi szól mégis mellette? Leginkább a jövő. Rengeteg kutatás zajlik arról, hogy az őssejteket milyen módon és betegségek esetén lehet felhasználni. Valamint valóban van egy nagyon parányi esély arra, hogy szükség lehet az őssejtek felhasználására, főleg a testvérek esetén. A szakemberek szerint jobb lenne, ha mindez nem kerülne pénzbe, főleg ennyibe, és egy központi rendszer tárolná az őssejteket, melyek révén mások számára is felhasználhatóvá válna. Van már erre nemzetközi példa, és bízunk benne, hogy egyszer kis hazánkban is megvalósulhat valami hasonló. A fentiek értelmében nem biztos, hogy lelkiismeret-furdalással kell küzdeni, ha valakinek nincs pénze levetetni a köldökzsinórvért, még akkor sem, ha elterjedt a magyar sztárvilágban ezzel példálózni.
Fotó:
pixabay.com
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?