Menü

Védd a környezetet, ne légy bürokrata!

Nem is sejtjük, hogy hétköznapi cselekedeteink, szokásink milyen hatással vannak a környezetünkre. Például a bürokrata hozzáállás nagyon is környezetkárosító hatású! Hiába az első gondolatunk, hogy nem rajtunk múlik, a mi hozzáállásunk is rengeteget jelent.

Egy felmérés során kiszámolták, hogy rengeteg üzemanyagot pazarolunk például azzal, hogy e-mailek helyett hivatalos leveleket küldünk szerte az országban, vagy a világban. Igaz, hogy ehhez is elektromos áram szükségeltetik, mégis kevesebb környezeti igénye van egy gyors e-levélnek, mint a postai küldeménynek.

Szintén nem mindegy, hogy a csekkeket, számlákat papíron kérjük-e (ami rengeteg fa kivágásával jár), vagy elektronikus úton fizetjük? Ugyanis a postára autózni szintén környezetkárosító lehet – persze mehetünk kerékpárral is. A nyomtatások esetén nem csupán a papírigénnyel kell számolni, hanem a tintapatronok szennyezésével is, ami festékek, csomagolások, valamint műanyag alkatrészek tömkelegét jelenti.

Láthatjuk tehát, hogy a környezetünk védelméért akkor tudunk a legtöbbet tenni, ha komplex módon gondolkodunk, és hétköznapi szokásaink mindenféle szegmensét átgondoljuk. A „gyűjtögető életmód” vajon segít-e rajtunk? Rengetegen vallják, hogy biztonsági okokból kérik papíralapon a bankszámlakivonatukat, a csekkjeiket, vagy intézik így az átutalásokat. De azért érdemes belegondolni, hogy ezzel hány dobozt töltünk meg évente, valamint hogy hányszor vettük elő ezen dokumentumokat? S ha mégis, az elektronikus forma nem helyettesíthette volna…?

Ma már rengeteg online háttértár áll rendelkezésre, hogy azt a kifogást is elvethessük, a számítógépen tárolt információk sérülékenyek. Egy megbízható elektronikus felhő, vagy online rendszer segítségével tényleg semmi szükségünk nem lesz arra, hogy pazaroljuk a Föld értékeit. Ne feledjük: az újrahasznosítás nem megoldás, csupán aprócska csepp a rengetegben, ami szintén magas energiaigénnyel rendelkezik.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.