Menü

Spartathlon idén is - "emberfelett" futnak

Most zajlik a Spartathlon, a világ egyik méltán leghíresebb futóversenye. A 245 kilométeres távot nehéz terepen, nagy szintkülönbségekkel, ráadásul melegben, óriási páratartalom közepette kell teljesíteni, sőt szintidőkön belül, különben véget ér a verseny. Mégis, a versenyzők számára ez maga az álom.

Noha már a versenyre való bekerülés is nehézkes a szigorú szűrők miatt, mégis csak az indulók kétötöde fut be a célba a világ egyik legnehezebb ultramaratonján. Az Athéntól Spártáig tartó útvonal tehát emberfeletti teljesítményt igényel. Mint azt az egyik korábbi versenyző megfogalmazta: "Józan ésszel felfoghatatlan ennyi ideig és ilyen távolságot futni. Sok ember 100 m-t sem tud futni, ha jön a busz."

Az idei mezőnyben 15 magyar versenyző indult, 11 férfi és 4 nő, és a jelenlegi hírek szerint egy fő kivételével még versenyben vannak, sőt Nagy Katalin a vezetést is átvette. Mindez nem meglepő tőle, hiszen tavaly elsőként ért célba a női mezőnyben. A hazai hölgyek remekelését mutatja, hogy tavalyelőtt szintén egy magyar nő, Lubics Szilvia vitte a pálmát. Meglátjuk, mit hoz még a jövő jelen, az mindenesetre biztos, hogy megéri szurkolni a különösen kitartó sportolóinknak, akik megküzdve az elemekkel és elsősorban önmagukkal tartanak a kijelölt céljuk felé.

Nincs abban viszont semmi meglepő, hogy ezen a versenyen nem a nyerés a lényeg, hanem a célbaérés. Ahogy Lőw András nyilatkozta néhány éve a HVG-nek, az eredményhirdetésen minden célba érő nevét felolvassák, s mindenki kimegy a színpadra, már aki nincs infúzión. A 48 éves Lőw egyébként ismert név az ultrafutók körében, mert lehetetlen versenyeket teljesített már, a Sparthatlont eddig 18 alkalommal futotta le, ha idén is sikerül, akkor a nevét felírja Karl Huber mellé - eddig (de reméljük, már nem sokáig) ő az egyetlen, aki 19-szer futotta le ezt a versenyt.

További hírek hamarosan!

Kép forrása: Spartathlon magyar csapat facebook oldala.

Atlétikai világbajnokság Budapesten!

Mint sokan tudjuk, a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezési jogát Budapest kapta meg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség 2018 decemberében tartott ülésén. Ez a 19. szabadtéri atlétikai világbajnokság, melyre 195 országból 2000 atléta érkezett.

Az eper szervezetre gyakorolt hatása

A nyár igazi jele a piacokon megjelenő friss eper, ami nem csak finom, de rendkívül egészséges is, mondhatni bűntelen élvezet.

Miért szednek sótablettát a futók?

Sokan esküsznek rá, mások pedig egyáltalán nem használják. De most akkor kell vagy sem? Mire jó a sótabletta?

Segíti-e az olimpia egy ország sportjának felemelkedését?

Előző cikkünkben arról elmélkedtünk, hogy vajon egy átlag hazai világverseny generál-e az utánpótlásnak több versenyzőt. Egyértelmű válasz nem adható, annyi bizonyos, hogy a kettő között nincs összefüggés. Az már egy másik kérdés, hogy néhány kiugró eredmény viszont érdeklődő fiatalokat hoz az adott sportágba. Ám azt már viszonylag objektíven meg tudjuk vizsgálni, hogy okozott-e sportági fejlődést egy olimpia az adott országnak. Maradjunk csak a XXI. századi olimpiáknál.

Az egészséges edző-gyermek-szülő háromszög a sport területén.

Amikor gyermekünket klubkeretek között sportolni adjuk, nagyon fontos, hogy megmaradjon a gyermek-szülő-edző háromszög stabilitása. Ennek fenntartásáért különösen a két felnőttnek kell sokat tenni, mert ha megbillen, vagy bármilyen törés következik be, annak a gyermek látja a kárát. Néhány sportág erre már konkrét leírásokat dolgozott ki.